Chiński gigant już w Polsce. Chcą nazwać go… Iga

Chiński gigant już w Polsce. Chcą nazwać go… Iga

Chiński gigant już w Polsce. Chcą nazwać go… Iga
Adam Bednarek
10.10.2020 20:25

Sukces Igi Świątek odbił się szerokim echem nawet w branży budowlanej. Imieniem polskiej tenisistki chcą uczcić maszynę, która wydrąży tunel w Świnoujściu łączący wyspy Uznam i Wolin.

Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) płynęła z Chin do Polski miesiąc. Jak czytamy na stronie GDDKiA Szczecin, w ciągu najbliższych miesięcy będzie zmontowana w komorze startowej, a następnie testowana. Właściwe prace mają rozpocząć się w marcu 2021 roku.

Nic dziwnego, że złożenie takiego potwora tyle trwa. Mówimy w końcu o konstrukcji o długości 101 metrów, ciężarze 2740 ton i średnicy wiercenia wynoszącej ok. 13,5 m.

Urządzenie będzie przewiercało się pod dnem Świny, wykonując jednocześnie obudowę tunelu z prefabrykowanych elementów.

Maszyna TBM została wyprodukowana w Chinach, specjalnie w celu wydrążenia tunelu.

Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km. Zasadnicza jej część, czyli tunel drążony pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, będzie miał długość 1,48 km. Tunel będzie jednorurowy i powstanie w nim dwupasowa jezdnia. Dzięki tej inwestycji Świnoujście zostanie w sposób stały skomunikowane z resztą Polski. Obecnie komunikację zapewniają przeprawy promowe, które mają mocno ograniczoną przepustowość i są zależne od warunków pogodowych.

Zarządzający już wiedzą, jak nazwać maszynę:

Ciekawe, ile osób wpadło na podobny pomysł, by w ten sposób uczcić sukces polskiej tenisistki. Ale nie ma co krytykować - wygrana imponująca, więc honorujmy tak jak najczęściej.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)