Chiny o krok od rewolucji energetycznej? Chodzi o sztuczne Słońce

Słońce
Słońce
Źródło zdjęć: © NASA

15.04.2023 10:59, aktual.: 24.10.2023 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fuzja termojądrowa może prowadzić do światowej rewolucji energetycznej. Chiny w tym celu od lat eksperymentują ze swoim sztucznym Słońcem. Wyniki najnowszych testów przybliżają ich do przełomu.

Chiny zakończyły budowę reaktora wykorzystującego eksperymentalną technologię porównywaną do "sztucznego słońca" w 2019 i przez ostatnie lata pobijają kolejne rekordy osiąganych temperatur. Tak jest i tym razem: jak informuje South China Morning Post, udało się wygenerować niezwykle gorącą plazmę (temperatura przekracza 100 milionów stopni Celsjusza) i utrzymać ją przez prawie siedem minut.

Ten wynik udało się uzyskać przy użyciu reaktora EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak), który znajduje się w Hefei, we wschodnich Chinach. Naukowcom udało się utrzymać gorącą plazmę przez 403 sekundy, co oznacza pobicie rekordu z 2017 roku (101 sekund). Każdy taki sukces przybliża naukowców do opracowania źródła czystej energii, jednak minie jeszcze dużo czasu, zanim uda się w pełni kontrolować te procesy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czysta energia, jak z gwiazd

EAST wykorzystuje silne pola magnetyczne do kontrolowania gorącej plazmy w przestrzeni przypominającej kształtem pączek. Eksperymentalna technologia, którą wykorzystują Chiny to nic innego jak synteza jądrowa zachodząca w gwiazdach. Energia powstaje poprzez łączenie atomów, a nie ich rozszczepienie. Proces wytworzenia energii przypomina ten zachodzący na Słońcu, które jest gwarancją dostaw czystej energii.

Chińscy naukowcy byli już w stanie utrzymywać bardzo wysokie temperatury plazmy przez dłuższy czas. Jednak po raz pierwszy udało im się kontrolować plazmę, której temperatura przekraczała 100 milionów stopni Celsjusza przez kilka minut. Kolejnego dużego przełomu spodziewamy się po CFETR (China Fusion Engineering Test Reactor), nowemu reaktorowi, który rozpocznie pracę w 2035 roku.

Sztuczne Słońce to kolejna propozycja, która ma stać się alternatywą dla paliw kopalnianych. Warto też przypomnieć, że Polacy również mają "swoje" sztuczne Słońce w Kielcach.

Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)