Sztuczne słońce w Kielcach. Pomoże w rozwoju fotowoltaiki
Sztuczne słońce zawitało do Kielc. Politechnika Świętokrzyska stała się jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie skorzystać można ze sztucznego słońca, pozwalającego na badania nad panelami fotowoltaicznymi.
Sztuczne słońce, czyli urządzenie symulujące światło słoneczne, trafiło na Politechnikę Świętokrzyską. Jest to jedno z trzech podobnych urządzeń dostępnych w Polsce, przy czym to, które pojawiło się w Kielcach, jest najmocniejsze.
Urządzenie nazywane sztucznym słońcem pozwoli na prowadzenie badań nad ogniwami słonecznymi. To może przyczynić się do rozwoju paneli fotowoltaicznych produkowanych przez polskie firmy. Cena tego typu urządzenia nie jest mała. Sztuczne słońce kosztowało 1,3 miliona złotych. Zostało ono zakupione w ramach projektu CENWIS.
- Możemy badać ogniwa nowe, które producenci dopiero wprowadzają na rynek i te użytkowane, by sprawdzić, czy już nadają się do wymiany - mówi dr Ewa Zender-Świercz z Politechniki Świętokrzyskiej.
Fotowoltaika to dziedzina bardzo popularna w Polsce. Gwałtowny wzrost zainteresowania instalacjami fotowoltaicznymi sprawił, że kolejne polskie przedsiębiorstwa chcą się coraz mocniej rozwijać w zakresie usług związanych z odnawialnymi źródłami energii.
- O panelach fotowoltaicznych wiele już wiemy, ale jest dużo tematów, nad którymi wciąż trzeba pracować. Jednym z nich są pożary takich urządzeń. To wszystko będzie można badać z pomocą sztucznego słońca - mówi prof. Tomasz Kozłowski.