Ciekawy pomysł Brytyjczyków. Pozyskają złoto ze starych laptopów

Ciekawy pomysł Brytyjczyków. Pozyskają złoto ze starych laptopów

Ciekawy pomysł Brytyjczyków. Pozyskają złoto ze starych laptopów
Źródło zdjęć: © Getty Images/Mario Tama
Adam Gaafar
20.10.2021 14:00, aktualizacja: 08.03.2022 13:43

Brytyjska Mennica Królewska zamierza wydobywać złoto i inne cenne metale ze zużytych laptopów i telefonów komórkowych – podał serwis brytyjskiego nadawcy radiowo-telewizyjnego BBC. Dyrektorka mennicy Anne Jessopp uważa, że rozwiązanie to pozwoli „wywrzeć rzeczywisty wpływ na jedno z największych wyzwań środowiskowych na świecie”.

Pewne, nieduże ilości metali szlachetnych znajdują się m.in. w płytkach obwodu drukowanego sprzętów elektronicznych – zauważa Polska Agencja Prasowa. Jak wynika z danych ONZ, w 2019 r. recyklingowi poddano jedynie 20 proc. spośród 54 mln ton odpadów elektronicznych.

Brytyjska Mennica Królewska, która od ponad 1000 lat zajmuje się biciem monet, postanowiła chemicznie pozyskiwać kruszec ze zużytych urządzeń. Pomóc ma w tym kanadyjski start-up Excir. Zgodnie z podpisaną umową, z płytek obwodu drukowanego ma być odzyskiwane ok. 99 proc. złota. Jak podaje BBC, oferowana technologia pozwoli wydobyć cenne metale z urządzeń elektronicznych w ciągu zaledwie kilku sekund.

Technologia przyjazna dla środowiska

Metale z odpadów elektronicznych, zamiast opuszczać brytyjskie wybrzeże i trafiać do europejskich hut, będą odzyskiwane w temperaturze pokojowej w zakładach Mennicy Królewskiej w południowej Walii – przekazała rzeczniczka mennicy, cytowana przez PAP. Dodała, że proces odzyskiwania złota z elektroniki będzie przyjazny dla środowiska, gdyż pozwoli uniknąć szkodliwych konsekwencji spalania lub wytapiania.

Eksperci dostrzegają ogromny potencjał w oferowanej technologii, wskazując, że według prognoz w tym roku zostanie wygenerowanych 57 ton odpadów elektronicznych. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, mające na celu przeciwdziałanie temu problemowi, do 2030 r. wartość ta osiągnie 74 miliony ton – zauważa brytyjska mennica.

Mennica wypróbowała już opisywaną technologię, odzyskując złoto o próbie 999,9 (a więc czysty, 24-karatowy kruszec). Przewiduje się, że po wdrożeniu rozwiązania na skalę przemysłową, będzie można pozyskiwać również pallad, srebro i miedź.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)