Ciekły azot + plastikowa butelka = nie próbujcie tego w domu [wideo]

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego na pokazach naukowych ciekły azot jest przechowywany w otwartych pojemnikach? Na tym filmie znajdziecie odpowiedź.

Ciekły azot (fot. Terence T.S. Tam, Flickr.com, CC license)
Ciekły azot (fot. Terence T.S. Tam, Flickr.com, CC license)
Maciek Kurek

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego na pokazach naukowych ciekły azot jest przechowywany w otwartych pojemnikach? Na tym filmie znajdziecie odpowiedź.

Ciekły azot to substancja, która potrafi być równie efektowna co niebezpieczna. Efektowna, bo potrafi zmrozić różne przedmioty do tak niskich temperatur, że stają się kruche jak szkło. Z pewnością nieraz widzieliście popisowy numer, na którym zmrożona róża jest rozbijana na tysiące drobnych kawałków.

Ten skroplony gaz może być bardzo groźny. Wystarczy wspomnieć, że ma temperaturę zbliżoną do -200° C. Nietrudno wyobrazić sobie, co stanie się z tkankami ludzkiego ciała w kontakcie z tak zimną substancją.

Azot w formie ciekłej jest niebezpieczny z jeszcze jednego powodu. Wbrew pozorom, przy tak niskiej temperaturze jest w stanie wrzenia (ulega zestaleniu dopiero przy -210 °C). Przekonał sięo tym bohater filmu, który możecie zobaczyć poniżej. Chciałoby się powiedzieć: nie próbujcie tego w domu, ale chyba niewiele osób ma w mieszkaniu ciekły azot.

Źródło: Geeks are Sexy

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.