ClearMate pomoże szybciej wytrzeźwieć? Naukowcy opracowali innowacyjne urządzenie

Zespół kanadyjskich naukowców opracował urządzenie, które może okazać się zbawienne dla wielu imprezowiczów. Sprzęt o nazwie ClearMate pomaga bowiem...szybciej wytrzeźwieć. Na razie nie wiadomo, czy innowacyjny wynalazek trafi do sprzedaży.

Naukowcy opracowali urządzenie o nazwie ClearMate, pomagające szybciej wytrzeźwieć
Naukowcy opracowali urządzenie o nazwie ClearMate, pomagające szybciej wytrzeźwieć
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Skorupka

16.11.2020 | aktual.: 08.03.2022 14:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedni opijają nim sukcesy, drugim chwilowo pomaga zapomnieć o problemach. Dla części ludzi jest nieodłącznym elementem udanej imprezy, jeszcze inni sięgają po niego tylko podczas uroczystych okazji. Alkohol, bo o nim mowa, to składnik nie tylko rozmaitych kolorowych drinków, ale także wielu kłopotów, w tym przede wszystkim zdrowotnych. Choć z pewnością potrafi poprawić humor, polepszyć nastrój czy pomóc się odstresować, warto pamiętać, aby nie przesadzać z jego ilością. Ci, którzy w swoim życiu wypili choć o jedno przysłowiowe piwo za dużo, wiedzą, jak nieprzyjemne mogą być skutki imprezowania.

Alkohol w istotny sposób wpływa na metabolizm ludzkiego organizmu. Wielu imprezowiczów wie, że brak umiaru w jego spożywaniu może wiązać się z fatalnym uczuciem, jakiego doświadczą następnego dnia. Proces trzeźwienia nie należy bowiem ani do krótkich, ani tym bardziej do przyjemnych.

90 procent alkoholu usuwane jest z ludzkiego organizmu w sposób enzymatyczny, pod wpływem rozkładu w procesach chemicznych. Za trzeźwienie odpowiada głównie wątroba. Ponieważ pracuje ona w stałym tempie, nie ma sposobów na przyspieszenie tego procesu. Jeśli nie nadąży ona z przetwarzaniem alkoholu, może dojść do tak zwanego "zatrucia alkoholowego".

ClearMate pomoże szybciej wytrzeźwieć? Naukowcy opracowali innowacyjne urządzenie

Wątroba nie jest jedynym organem, który bierze udział w procesie trzeźwienia. Swoją rolę odgrywają w nim również płuca. Trafia do nich około 10 procent spożytego alkoholu. Naukowcy z University Health Network w Kanadzie, postanowili sprawdzić, czy można przyspieszyć proces wydychania alkoholu, jednocześnie podając nietrzeźwej osobie odpowiednią ilość dwutlenku węgla, aby nie straciła przytomności.

Urządzenie zostało zaprojektowane do leczenia zatrucia tlenkiem węgla
Urządzenie zostało zaprojektowane do leczenia zatrucia tlenkiem węgla© YouTube

Uczeni w tym celu opracowali specjalny gadżet o nazwie ClearMate, który pierwotnie służył do leczenia zatrucia tlenkiem węgla. Za sprawą kilku modyfikacji udało zamienić się go w model koncepcyjny, który skutecznie radzi sobie z usuwaniem skutków przedawkowania alkoholu.

Technologia zastosowana w wynalazku pomaga dostarczać pacjentom mieszankę dwutlenku węgla i tlenu, umożliwiając hiperwentylację bez negatywnych skutków ubocznych.

ClearMate może pomóc szybciej wytrzeźwieć
ClearMate może pomóc szybciej wytrzeźwieć© YouTube

Pamiętajmy, że sprzęt pomaga usunąć alkohol wyłącznie z płuc, kompletnie nie radząc sobie z przyspieszaniem procesu enzymatycznego. Niewykluczone jednak, że zostanie on zatwierdzony do użytku jako sposób leczenia zatrucia alkoholem i w niedalekiej przyszłości trafi na rynek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.