Co wybrać? Porównanie ofert polskich nadawców

Co wybrać? Porównanie ofert polskich nadawców

Co wybrać? Porównanie ofert polskich nadawców
Szymon Adamus
20.09.2008 15:00

Wybór nadawcy, z którym podpiszemy cyrograf umowę to poważna decyzja. Na co więc zwrócić uwagę przy szukaniu swojego źródła kanałów HD?

Wybór nadawcy, z którym podpiszemy cyrograf umowę to poważna decyzja. Na co więc zwrócić uwagę przy szukaniu swojego źródła kanałów HD?

Umowa, warunki i czujność!

Pierwsza i podstawowa zasada to oczywiście czujność. Przed podpisaniem czegokolwiek u kogokolwiek dokładnie czytamy regulamin. Kilka razy i od deski do deski. Zwracamy uwagę szczególnie na warunki promocji, z których chcemy skorzystać (czas trwania, płatności w czasie kilku pierwszych miesięcy i później), warunki płatności (jak zmieniają się po okresie promocji) oraz dla własnego bezpieczeństwa warunki rozwiązania umowy przed czasem (jakie mamy możliwości, jakie nadawca przewiduje kary za zerwanie umowy).

Zachowujemy się dokładnie tak jak w przypadku wyboru operatora komórkowego, czy przed kupnem nowego, drogiego telewizora. Najpierw długo myślimy, a dopiero potem decydujemy.

Czego chcemy?

To najważniejsze pytanie jakie musimy sobie zadać przy wyborze nadawcy. Czego tak naprawdę potrzebujemy? Jeśli w domu macie zwykły telewizor kineskopowy i nie planujecie kupna panelu HD, to nie ma sensu inwestować w pakiety kanałów w wysokiej jakości. Jeśli nie interesują was materiały na żądanie nie zwracajcie też uwagi na usługi VOD. Pamiętajcie, że wszyscy nadawcy będą zawsze wmawiać wam, że są najlepsi, mają dla was największą i najciekawszą ofertę różnorodnych „urozmaicaczy". Sęk w tym, że nie każdy z nas je potrzebuje.

Techniczne cuda

Jeśli chcecie mieć dostęp do jak największej ilości kanałów wysokiej rozdzielczości i dodatkowych treści kupowanych (wypożyczanych) na zamówienie to swoje kroki skierujcie w stronę Platformy n. Na forum n'ki można przeczytać głosy wielu niezadowolonych klientów (np. brak dobrej jakości dźwięku przestrzennego w filmach i serialach, kilku wersji językowych i napisów itp.), ale fakty pozostają faktami - n'ka ma aktualnie 9 kanałów w wysokiej rozdzielczości, a w przyszłym roku planuje ich mieć 11. Cyfra+ oferuje obecnie 7 stacji HD, a Cyfrowy Polsat dopiero raczkuje z trzema, od niedawna płatnymi stacjami.

n'ka atakuje też silnie konkurentów dodatkowymi atrakcjami. Oferta filmów na żądanie jest stale rozbudowywana, a zapowiedziane podczas szóstej konferencji platformy nowości (kanały dla dzieci JimJam, Nickelodeon, Disney i stacje MGM, Paramount oraz Dreamworks już nie tylko jako VOD, ale i Pay TV) nastrajają bardzo pozytywnie.

Telewizja ITI szykuje jeszcze jedną niespodziankę. Cyfrowy Dom czyli telewizję na kartę. Ma to być telewizyjny odpowiednik komórek bez abonamentu. Więcej o tym przeczytacie na w bardzo ciekawym artykule Bartosza Radomskiego i Jacka Grzeszczaka z Sat Kuriera.

Niestety zarówno Platforma n jak i Cyfra+ mają swoje wady. Po pierwsze są drogie. W n'ce mamy duże możliwości dopasowania oferty do swoich potrzeb, ale chcąc mieć naprawdę spory wybór kanałów musimy liczyć się z równie dużymi wydatkami. Wystarczy podliczyć ofertę pakietów tematycznych z ich oferty (po 16 zł jeden) dodać do tego opcje dodatkowe (np HBO za 25 zł lub Filmbox za 15 zł), dostęp do VOD (30 zł za nScreen lub Picture Box, 40 zł za zestaw obydwu)... Fiu, fiu! Robi się drogo. A nie policzyliśmy jeszcze sprzętu, opłat aktywacyjnych itp.

380837870514873244
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2008/09/pakietytematyczneidodatkowenki.gif)

Jeśli chcemy podobnie zaszaleć w Cyfrze robi się równie nieciekawie. Pełen pakiet prestiżowy to "skromne" 147 zł miesięcznie. Plus oczywiście koszt najmu dekodera (od 10 zł za najprostszy, do 20 zł miesięcznie za PVR HD) i dodatkowe opcje programowe takie jak kanały HD (np Eurosport HD lub MTVN HD za 5 zł miesięcznie).

380837870515004316
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2008/09/cyfraplusopcjedodatkowe.jpg)

Aha! A do tego wszystkiego zarówno w n'ce jak i Cyfrze nie obejrzymy sobie Polsatu.

Oczywiście ktoś może powiedzieć, że nie trzeba brać wszystkiego. I miałby rację. Ale niestety chcąc czy nie, za jakość HD i dodatkowe atrakcje w n'ce i Cyfrze zapłacimy sporo.

Słabiej, ale tanio

Drugie wyjście to skłonienie się ku mniej rozwiniętemu Cyfrowemu Polsatowi. Ten nadawca dopiero zaczyna swoją przygodę z wysoką rozdzielczością, ale jeśli ktoś nie szuka najdoskonalszej technicznie oferty i ma ochotę tylko na bogata ofertę zwykłych programów, to Pakiet Super Film za 87,80 zł miesięcznie powinien wystarczyć.

Dodatkowe przyjemności jak kanały HB czy Playboy są oczywiście płatne ekstra (np. 20 zł miesięcznie za HBO, HBO 2 i HBO Comedy, 12,99 za Playboy'a).

380837870515397532
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2008/09/polsatpakietsuperfilm.jpg)

Polsat daje w kość konkurencji także swoim pakietem Mini. Oferuje on tylko 6 kanałów kodowanych, 14 dodatkowych i inne niekodowane stacje telewizyjne i radiowe, ale kosztuje niecałe 10 zł miesięcznie. Do tego dekoder Mini za 149 zł (lub 199 razem z anteną) i podstawowa telewizja jest.

Zanim ITI ruszy ze swoim pomysłem na telewizję na kartę, takim cenom raczej inny nadawca satelitarny nie zagrozi.

Satelita? A na co to komu!?

Ostatnim wyjściem są nadawcy kablowi. Po boomie HD jaki nastąpił wraz z wejściem n'ki na polski rynek, kablówki starają się jak mogą by dorównać swoim satelitarnym oponentom. I trzeba przyznać, że idzie im to nieźle. Kablówka może już być dzisiaj ciekawą alternatywą, zapewniająca ofertę HD często bogatszą niż u nadawców satelitarnych i VOD.

380837870515725212
© [źródło](http://hdtvmania.pl/images/2008/09/cyfrowatelewizjakablowa.gif)

W tym przypadku głównym czynnikiem decyzyjnym jest oczywiście dostępność danego nadawcy w miejscu zamieszkania. Zwróćcie uwagę na takie kablówki jak: Multimedia Polska, UPC, Spray i Vectra. Oferują one już po kilka kanałów w HD (Spray: ma 8 kanałów w HD, UPC - 7, Multimedia Polska - 5, a Vectra - 7) , nagrywarki, materiały na żądanie i pakiety tematyczne.

Ceny mogłyby być niższe, ale jeśli skusicie się od razu na łącze internetowe lub/i telefon u danego nadawcy, to możecie liczyć na ciekawe promocje. To spory plus kablówek, którego próżno szukać w satelitach.

.

Do kilkuset kanałów w wysokiej jakości w stylu USA, albo wizji Ultra HDTV w roku 2015 rodem z Japonii jeszcze nam daleko, ale jak widzicie możliwości jest sporo.

Najważniejszy by przy wyborze swojego przyszłego nadawcy kierować się własnymi potrzebami i zachować spokój. Wszystko po to, by po podpisaniu umowy można cieszyć się krystalicznie czystym obrazem. Bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)