Co znaleziono w mumii sprzed 5 tys. lat?

To zdecydowanie jedno z najciekawszych odkryć nauki ostatnich lat. Mumię zamrożonego w lodzie człowieka odnaleziono w 1991 roku, jednak jej najciekawsze tajemnice udało się odkryć dopiero teraz. Jaką niespodziankę sprawił naukowcom starożytny mieszkaniec Alp?

Fot. Samadelli Marco/EURAC
Fot. Samadelli Marco/EURAC
Grzegorz Nowak

To zdecydowanie jedno z najciekawszych odkryć nauki ostatnich lat. Mumię zamrożonego w lodzie człowieka odnaleziono w 1991 roku, jednak jej najciekawsze tajemnice udało się odkryć dopiero teraz. Jaką niespodziankę sprawił naukowcom starożytny mieszkaniec Alp?

Mumia została odnaleziona w Alpach Ötztalskich ponad 20 lat temu. 19 września 1991 roku dwójka niemieckich turystów natknęła się na zwłoki częściowo zatopione w lodzie. Początkowo wszyscy byli przekonani, że ciało należy do zaginionego w górach turysty, jednak badania szybko obaliły tę tezę. Mumia spoczywała w lodzie przez 5300 lat i nazwano ją Ötzi (być może pamiętacie kartę chorób człowieka lodu).

Fot. Albert Zink
Fot. Albert Zink

Grupa naukowców pod nadzorem dr Alberta Zinka - antropologa z Uniwersytetu Bozen-Bolzano - nie spodziewała się tak spektakularnego nowego odkrycia. W próbkach pobranych z ciała Ötziego znaleziono świetnie zachowane czerwone krwinki. Owszem, spodziewano się znaleźć jakieś pozostałości ciałek krwi, ale nie próbkę, która wyglądałaby jak pobrana od współczesnego człowieka.

Próbki zostały pobrane z rany po strzale (Ötzi zmarł w wyniku ran odniesionych podczas walki) i przeanalizowane za pomocą mikroskopu optycznego oraz mikroskopu sił atomowych. W ten sposób udało się dostrzec świetnie zachowane komórki i są to najprawdopodobniej najstarsze znalezione przez naukowców czerwone krwinki. Badania pomogły również ustalić, że 45-letni Ötzi umarł krótko po otrzymaniu ran, a nie jak niektórzy sądzili nawet po kilku dniach lub tygodniach od stoczenia walki.

Źródło: neatoramalivescience

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.