Code Europe: największa konferencja programistyczna w Polsce pod patronatem Gadżetomanii. Co ciekawego tam zobaczymy?

Strona głównaCode Europe: największa konferencja programistyczna w Polsce pod patronatem Gadżetomanii. Co ciekawego tam zobaczymy?
10.11.2016 14:44
Code Europe: największa konferencja programistyczna w Polsce pod patronatem Gadżetomanii. Co ciekawego tam zobaczymy?
Źródło zdjęć: © Fot. Depositphotos/across

Już 5 i 7 grudnia w Krakowie i Warszawie odbędzie się Code Europe - największa konferencja programistyczna w Polsce. Warto ją odwiedzić - wstęp jest bezpłatny, a na pasjonatów najnowszych technologii czekają nie lada atrakcje: światowa czołówka ekspertów i prelegentów, gotowych podzielić się wiedzą i przedstawić najnowsze trendy w branży.

Jednym z nich będzie Lars Klint, rozwijający opracowaną przez Microsoft technologię HoloLens, który podzielił się swoimi przemyśleniami, dotyczącymi kariery programisty, mixed reality i prognoz na przyszłość.

Tomasz Kreczmar: Od 20 lat jesteś aktywnym członkiem społeczności deweloperów. Jak to się stało, że zacząłeś programować?

Lars Klint: Programowaniem zainteresowałem się dość późno, mając 25 lat. Na początku widziałem swoją przyszłość w zawodzie księgowego, bo bardzo lubiłem matematykę. Szybko jednak zorientowałem się, że zajmowanie się rachunkami jest koszmarnie nudne. A ponieważ z komputerami miałem już wcześniej do czynienia - moim pierwszym sprzętem był Commodore 64, z łatwością przyszło mi zdobycie wykształcenia informatycznego.

Czym jest dla Ciebie programowanie?

Uważam, że programowanie to rzemiosło, a zawód programisty nie różni się od pracy stolarza czy hydraulika. Wystarczy zrozumieć “dokąd prowadzą wszystkie rury” i znaleźć połączenia najlepsze dla ich użytkownika.

Zajmujesz się mixed reality - mieszaną rzeczywistością. Czym jest i dlaczego tak Cię fascynuje?

Większość osób słyszało zarówno o wirtualnej, jak i rozszerzonej rzeczywistości. Trzeba jednak pamiętać, że mieszana rzeczywistość, którą tworzy HoloLens Microsoftu, nie pasuje do żadnej z tych kategorii. Stąd inna nazwa. Mieszaną rzeczywistość tworzą holograficzne obrazy, z którymi możemy wchodzić w interakcje. Jak to się robi i co w ten sposób da się osiągnąć? O tym między innymi będzie moja prelekcja w Krakowie i Warszawie, podczas Code Europe - największej konferencji programistycznej w Polsce.

Lars Klint
Lars Klint

Co powinniśmy wiedzieć o HoloLensach?

To samowystarczalny zestaw do generowania mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim na realnych obiektach pojawiają się holograficzne obrazy. HoloLensy pozwalają na interakcję z hologramami, uruchamianie specjalnych aplikacji czy tworzenie nowych widoków. Doświadczenie mieszanej rzeczywistości powali Was na kolana. Nie raz. Wielokrotnie!

Jaka jest największa różnica między programowaniem HoloLonesów a innego hardware’u?

Przygotowanie kodu na HoloLensy wymaga wykorzystania wszystkich posiadanych umiejętności. Zmusza deweloperów do myślenia zupełnie inny sposób. Sprzęt jest powiązany z Universal Windows Platform i wykorzystuje Windows 10, można więc uruchomić na nim aplikacje przygotowane z myślą o telefonach czy tabletach. Jednak do stworzenia pełnego trójwymiarowego doświadczenia potrzeba umiejętności modelowania obiektów 3D lub zespołu, który nam w tym pomoże.

W jaki sposób możemy wykorzystywać HoloLensy?

Najbardziej interesujące są zastosowania, których nie da się stworzyć przy użyciu rzeczywistości rozszerzonej czy wirtualnej. Widziałem mnóstwo zachwycających projektów HoloLensowych, głównie aplikacji. HoloLensy można też wykorzystać do projektów VR czy AR. Najlepsze z nich wykorzystują fizyczną przestrzeń i uzupełniają ją o hologramy, tworząc unikatowe doświadczenie. HoloLensy przesuwają współczesne granice programowania i wykorzystania komputerów.

Jaka Twoim zdaniem może być nasza technologiczna przyszłość?

Wróżę sukces tym technologiom, które ulepszają nasze życie i czynią je łatwiejszym. Szansę mają też te nieinwazyjne, które współdziałają z nami na co dzień. Warto pamiętać, że ludzie nie przepadają za dynamicznymi zmianami. To pewnie dlatego, a nie ze względu na ograniczenia technologiczne, za kilka lat nie będziemy jeszcze podróżować latającymi samochodami, czy pracować w biurach w wirtualnej rzeczywistości.

Gdybym jednak miał zabawić się w wizjonera, to stawiałbym na rozwój sposobów podróżowania i pomysłów na efektywne wykorzystanie energii.

381448416323190506

Code Europe

Debiutująca w tym roku konferencja Code Europe ma szansę stać się najbardziej prestiżowym wydarzeniem dla programistów w Polsce. Skupi ona 5000 uczestników, którzy wezmą udział w wykładach 52 światowej sławy prelegentów. Co jeszcze, poza skalą, wyróżnia Code Europe spośród licznych w Polsce wydarzeń dla specjalistów IT? Konferencja jest bezpłatna. Wystarczy pobrać bilet ze strony www.codeeurope.pl.

Organizacja na europejskim poziomie, prestiżowe lokalizacje w ICE Kraków Congress Centre oraz PGE Narodowym, merytoryczny program i aż trzy rozległe obszary tematyczne przyciągają do Krakowa i Warszawy najlepszych prelegentów. Uczestnicy będą mogli nie tylko wziąć udział w ich wykładach, ale także postawić na networking w zorganizowanych specjalnie na ich potrzeby strefach chill Code Europe.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że w branży IT rozwój jest kluczowy. Poszukiwanie wiedzy, kontakt z najlepszymi fachowcami i udział w warsztatach są niezwykle ważne dla każdego, kto wiąże swoją przyszłość z programowaniem czy ogólnie pojętą informatyką. Na Code Europe chcemy pójść o krok dalej, dlatego poruszymy nie tylko typowo programistyczne tematy. Dotkniemy nieco futurystycznych obszarów, zastanawiając się wspólnie z uczestnikami jakie w przyszłości pojawią się zawody w świecie IT. Czy będą to treserzy robotów, a może opiekunowie sztucznych inteligencji?

Gadżetomania jest partnerem medialnym konferencji. Zapraszamy, do zobaczenia w grudniu!

Mecenasi: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Ministerstwo Cyfryzacji, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Partner Merytoryczny: ABSL

Partnerzy medialni: Inn:Poland, Komputer Świat, antyweb.pl, Gadżetomania, PC Format

Bilety do pobrania na: www.codeeurope.pl

Ogranizator Code Europe: portal www.absolvent.pl

Kontakt dla mediów: Katarzyna Kamińska, e-mail: katarzyna.kaminska@absolvent.pl, telefon: 794 002 199

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)