COVID-19. Odkryto gen, który zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu

Naukowcy zidentyfikowali wariant genu, który wydaje się chronić przed ciężkim przebiegiemCOVID-19. Badacze twierdzą, że może to być przełom w walce z pandemią koronawirusa.

COVID-19. Odkryto gen, który zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu
Źródło zdjęć: © pixabay.com | Medi2Go
Adam Gaafar

Jak czytamy na łamach serwisu Science Alert, międzynarodowy zespół naukowców dokonał swojego odkrycia bazując na wcześniejszych badaniach z końca 2020 roku. Analiza danych genetycznych uzyskanych głównie od Europejczyków wykazała wówczas, że ​​umiejscowienie wariantów genetycznych w klastrze genów OAS1/2/3 było powiązane z kilkoma mechanizmami przeciwwirusowymi. Warianty te zmniejszały o około 23 procent ryzyko ciężkiego zachorowania w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Gen chroniący przed ciężkim zachorowaniem

Do tej pory naukowcy nie wiedzieli jednak, który gen lub geny są odpowiedzialne za wzmocnienie ochrony przed COVID-19. W nowym badaniu eksperci porównali informacje pochodzące od osób o różnych osób z linii afrykańskich i europejskich. Analizując 2787 przypadków zakażenia koronawirusem wraz z danymi genetycznymi 130 997 osób pochodzenia afrykańskiego udało im się zidentyfikować allel (jedną z wersji) genu rs10774671.

Okazało się, że zapewnia on ochronę przed hospitalizacją z powodu COVID-19 u osób pochodzenia afrykańskiego i odpowiada temu, co wcześniej zaobserwowano u Europejczyków. – Fakt, że osoby te miały taką samą ochronę pozwolił nam zidentyfikować unikalny wariant DNA, który faktycznie chroni przed infekcją COVID-19 –wyjaśnia główna autorka badania Jennifer Huffman z VA Boston Healthcare System.

Badacze twierdzą, że omawiany wariant – zwany rs10774671 G – zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 niezależnie od innych powiązanych alleli w populacjach nieafrykańskich. Z analizy ekspertów wynika, że jest to prawdopodobnie jedyny przyczynowy wariant efektu ochronnego.

– Badanie to pokazuje, jak ważne jest uwzględnienie osobników mających różnych przodków – mówi starszy badacz i genetyk ewolucyjny Hugo Zeberg z Instytutu Karolinska w Szwecji. Chodzi o to, że przodkowie osób pochodzenia afrykańskiego zwykle nie wykazują haplotypów neandertalczyków. Inaczej jest w przypadku populacji europejskich, które adoptowały geny neandertalczyków poprzez krzyżowanie się z nimi.

"Powszechny wariant G rs10774671 występuje dziś zarówno u Afrykanów, jak i Europejczyków z powodu ich dziedziczenia od populacji przodków, która była wspólna dla ludzi współczesnych i neandertalczyków" – wyjaśniają naukowcy w artykule, który ukazał się na łamach Nature.

Wydłużona czaszka z metalową płytką sprzed 2 tys. lat. Niezwykłe odkrycie z Peru

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.