Creative Ziio 7 - test tabletu za 800 zł

Creative Ziio 7 - test tabletu za 800 zł
Jan Blinstrub

17.06.2011 16:37, aktual.: 14.01.2022 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy dobre może być tanie? Tablet Creative Ziio kosztuje 800 zł. Czy warto się skusić?

Czy dobre może być tanie? Tablet Creative Ziio kosztuje 800 zł. Czy warto się skusić?

Urządzenie debiutowało kilka miesięcy temu. Jeszcze niedawno trzeba było za nie zapłacić ponad 1100 zł, dziś można je kupić za mniej niż 800 zł. Czy Ziio może konkurować z nowej generacji tabletami?

Obudowa i jakość wykonania

Obudowa została wykonana ze sztywnego tworzywa sztucznego, które nieznacznie ugina się pod naciskiem. Jakość wykonania jest dobra, choć zastosowane plastiki z pewnością nie należały do najdroższych. Na górnej krawędzi obudowy umieszczono włącznik, gniazdo jack, HDMI oraz mini USB. Z lewej strony znajduje się slot na karty pamięci, a z prawej przyciski do sterowania głośnością. Na dole ulokowano gniazdo ładowarki i dwa głośniki. Nad ekranem jest kamera.

Creative Ziio górna krawędź
Creative Ziio górna krawędź

Wyświetlacz

Ekran jest moim zdaniem największą wadą tabletu Ziio. Ma 7-calową przekątną i pracuje w rozdzielczości 480 x 800. To klasyczny TFT wykonany w technologii oporowej (nie obsługuje multitouch, jest czuły na nacisk, a nie dotyk). Kolory wyświetlane przez Ziio są wyblakłe, a kąty bardzo przeciętne. By obraz był dobrze widoczny, tablet musi znajdować się wprost przed oczami użytkownika. Z powodu niewielkiej, jak na tego typu urządzenie, rozdzielczości obraz jest ziarnisty, co przeszkadza w szczególności podczas czytania tekstów z urządzenia.

Również reakcja na dotyk pozostawia dużo do życzenia. Choć tablet był kilkukrotnie kalibrowany, punkt dotyku nie pokrywał się z punktem reakcji wyświetlacza. Przesunięcie nie było duże, ale przeszkadzało w wygodnym przeglądaniu stron internetowych czy tworzeniu notatek stylusem. We znaki dawał się także brak multitouch. Obsługa tabletu kilkoma palcami jest naturalna, a jej brak trzeba zaliczyć do dość uciążliwych wad. Irytują także wirtualne przyciski funkcyjne. Nadrukowane na ramce otaczającej wyświetlacz, nie są podświetlane, przez co korzystanie z urządzenia w ciemnościach jest niewygodne.

Creative Ziio - ekran
Creative Ziio - ekran

Creative Ziio wyposażono w gniazdo HDMI, dzięki któremu można oglądać wideo na ekranie telewizora. Jest to najlepszy sposób na wykorzystanie multimedialnego potencjału urządzenia, bo oglądanie filmów bezpośrednio na tablecie to umiarkowana przyjemność.

Kamera

  • Crystalizer „przywraca” utracone podczas kompresji pasma. Po włączeniu tej opcji scena nieco się rozszerza, a średnie i wysokie pasma grają czyściej. Co ważne, dźwięk nie staje się przerysowany, co często występuje w innych systemach poprawiających jakość odtwarzania.
  • Expand rozszerza scenę. Funkcja ta z pewnością znajdzie wielu amatorów, moim zdaniem jednak najlepsze efekty osiąga się, korzystając tylko z Crystalizera.

Creative Ziio obsługuje kilka popularnych formatów audio: WAV MP3, AAC, WMA9, FLAC, OGG, MIDI, Audible. Osoby poszukujące dobrze brzmiącego tabletu powinny być z Ziio zadowolone,w szczególności gdy do słuchania muzyki będą chciały wykorzystać słuchawki Bluetooth.

Czas pracy bateriiProducent deklaruje, że tablet może odtwarzać muzykę przez 25 godzin, a wideo przez 5 godzin (tak jakby funkcją tabletu była tylko obsługa multimediów...). Rzeczywisty czas odtwarzania jest krótszy, ale bliski podanemu przez Creative. Tablet ładowałem zwykle raz na dwa, trzy dni (gdyby był dostępny Android Market, czas pracy pewnie byłby krótszy), a gdy intensywnie korzystałem z jego funkcji, podłączałem go do prądu po kilku, czasem kilkunastu godzinach.Oprogramowanie

Niestety, Ziio nie ma dostępu do sklepu Google. Garść aplikacji znajduje się na stronie Zii Space, ale trudno nazwać to wykorzystaniem potencjału, jaki oferuje Android. Wierzę, że motywacją było zaoferowanie tylko tych programów, które są kompatybilne z tabletem, ale brak Marketu to jedna z największych wad urządzenia. Oczywiście, można korzystać z alternatywnych platform czy pobierać programy przez komputer, ale nie po to kupuje się nowoczesne, multimedialne urządzenie, by później ograniczać się do półśrodków.

Do tabletu dołączono stylus, ale tworzenie odręcznych notatek z powodu kiepskiego wyświetlacza jest właściwie niemożliwe.

Na wygodne przeglądanie stron internetowych rzutują niska rozdzielczość wyświetlacza i brak wsparcia dla wielodotyku. Podczas testów przeglądarka kilkukrotnie się wyłączyła, ale zdarza się to we wszystkich urządzeniach z Androidem.

Ziio bazuje na układzie ZMS-08, którego serce stanowi procesor ARM Cortex. Szybkość działania systemu jest przeciętna. W porównaniu z topowymi modelami tabletów urządzenie wypada słabo, jednak nie można zapominać, że Ziio jest od nich ponad dwukrotnie tańszy. Interfejs sporadycznie laguje, ale problemy z wydajnością pojawiają się dopiero przy większym obciążeniu. Niektóre aplikacje od czasu do czasu zawieszają się (np. odtwarzacz wideo). Na wydajność Creative Ziio należy jednak patrzeć przez pryzmat ceny – wcale nie jest ona zła.

Poniżej krótki film, na którym możecie zobaczyć interfejs Ziio:

Podsumowanie

Zalety:

[plus] korzystna cena

[plus] długi czas pracy baterii

[plus] dobra jakość dźwięku oraz wsparcie dla apt[minus]X

[plus] niewielka waga

Wady:

[minus] brak Android Marketu

[minus] niskiej jakości wyświetlacz bez multitouch

[minus] kiepskie oprogramowanie

[minus] wydajność

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)