Credit Agricole wprowadza pierwszą w Polsce ekologiczną kartę. To coraz popularniejszy trend wśród banków
Nie tylko pieniądze można wydawać etycznie, wspierając ekologiczne firmy i kupując świadomie. Również "przechowywać" można je w zgodzie ze środowiskiem. Credit Agricole jako pierwszy bank w Polsce dostosowuje się do eko trendu.
Nowa karta Credit Agricole wykonana została z ekotworzywa - chwali się bank na swojej stronie.
Ten specjalny materiał "wykorzystywany jest zarówno do wytwarzania rdzenia karty, jak i zewnętrznych warstw zabezpieczających".
Ekologiczny materiał uzupełniony jest o standardowe elementy: chip, antenę, hologram, pasek magnetyczny, nadruki offsetowe. W określonych warunkach ekotworzywo może rozłożyć się do 99 proc. zaledwie w kilkanaście tygodni.
To zasługa zastosowanego dodatku, przyciągającego mikroorganizmy. Kolonizują się one na tworzywie i poprzez wydzielane enzymy doprowadzają do jego rozkładu na cząsteczki organiczne.
Dla porównania, tradycyjna plastikowa karta może rozkładać się aż… 500 lat. A to olbrzymi problem, skoro według danych banku na całym świecie rocznie produkuje się aż 6 miliardów kart płatniczych. Jasne, część z nich przez kilka lat schowanych jest w portfelu, ale nawet ułamek zgubionych czy zużytych "plastików" to spory koszt dla środowiska.
Coraz więcej instytucji płatniczych zdaje sobie sprawę z wagi problemu. Visa zapowiedziała wprowadzenie na rynek produktów z plastiku pochodzącego z recyklingu.
Z kolei brytyjski start-up wymyślił drewnianą kartę płatniczą. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zamówić ją do Polski.
Mniej znaczy lepiej - właśnie z takiego założenia wychodzą niektórzy. Może więc zamiast korzystać z nowego przedmiotu, który szkodzi mniej, lepiej w ogóle go nie używać? Taki wariant w przypadku karty płatniczej jeszcze do niedawna byłby szalony, ale dziś możemy płacić telefonem, zegarkiem, a nawet… wzrokiem.
Jeśli jednak ciągle wolicie trzymać kartę w dłoniach, to Credit Agricole udostępni swój ekologiczny produkt każdemu, kto do końca lipca otworzy Konto dla Ciebie.