Cuda i dziwy rodem z Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie to kraj, w którym wszystko jest możliwe. Absolutnie wszystko (naturalnie: jeśli urodziłeś się szejkiem i masz pod dostatkiem ropy). Dubaj swoją architekturą potwierdza tę tezę w sposób spektakularny. Zobaczcie sami, co już powstało i co ma powstać w najbliższej przyszłości!

Cuda i dziwy rodem z Dubaju
Źródło zdjęć: © [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/world.jpg)
Łukasz Wieliczko

Wyspy World

The World to archipelag ok. 300 sztucznych wysp, usypanych na dnie szelfu 4 km od wybrzeży Dubaju. Wyspy widziane z lotu ptaka tworzą widok mapy świata. Już w fazie konstrukcji duża część założenia została wykupiona przez znane postacie ze świata filmu, muzyki i polityki (Brad Pitt z Angeliną Jolie nabyli „Etiopię”). Dziś przyszłość tworu, który w ciągu 5 lat pochłonął 300 mln metrów sześciennych piasku oraz prawie 50 mln ton skał, a co za tym idzie – ogromne nakłady finansowe, jest mocno niepewna – w 2008 roku zawieszono budowę, a z fotografii opublikowanych przez NASA Earth Observatory wynika, że wysypy pod wpływem sił natury nie tylko zmieniają pierwotny kształt, ale także ...mogą zatonąć.

Dynamic Tower

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/dynamic.jpg)

Wygląda imponująco, nieprawdaż? 420-metrowa lustrzana powierzchnia w połączeniu z nietuzinkowym kształtem robi wrażenie, ale niezwykłość obiektu dostrzec można tak naprawdę dopiero na żywo, kiedy ...budynek się porusza. Każde z 80 pięter co jakiś czas wykonuje obrót (maksymalnie 6 m na minutę, pełna rotacja trwa 90 minut), przez co kształt wieżowca stale się zmienia. Techniczne cudo zaprojektowane przez Davida Fishera jest póki co jedynie w planach. Kosztować ma 330 milionów dolarów. Warto wspomnieć, że każde piętro powstanie osobno, dopiero potem prefabrykaty połączono ze sobą. Całość będzie zasilana wyłącznie energią z ogniw słonecznych i turbin wiatrowych.

Dynamic Architecture - Rotating Tower

Ski Dubai

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/ski.jpg)

Czy można przy temperaturze 40 stopni Celsjusza jeździć na nartach? W Dubaju tak. Ski Dubai to 22,5 tys. metrów kwadratowych zimowego szaleństwa w środku lata. 60-metrowy zadaszony szczyt zawiera 5 stoków narciarskich o różnych stopniach trudności, 400-metrowy wyciąg, 90-metrowa „rura” dla snowboardzistów. Oprócz tego Park Śnieżny o powierzchni 3 tys. metrów, gdzie można zjeżdżać na sankach czy budować bałwana. Słowem – dubajski full-wypas. 2-godziny bilet wstępu kosztuje ok 50 dolarów.

Burdż Chalifa

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/burj_khalifa.jpg)

Burdż Chalifa, czyli inaczej wieża Chalify (nazwa od aktualnie urzedującego prezydenta – emira Chalify ibn Zaid an-Nahajana), to najwyższy budynek na świecie. 828 metrów i 206 pięter i 334 tys. metrów kwadratowych to osiągnięcia, do których przez wiele następnych lat nikt raczej nawet się nie zbliży. Całość projektu kosztowała 1,5 mld dolarów. Cena metra kwadratowego, gdy budynek oddawano do użytku, wynosiła 43 tys. dolarów – podobno apartamenty sprzedawały się jak świeże bułeczki. Warto nadmienić, że odchylenie ostatnich pięter, w wyniku podmuchów wiatru, może dochodzić nawet do 1,5 metra.

Burdż al-Arab

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/alarab.jpg)

Położony 280 m od plaży, kształtem przypomina żagiel. Ma 321 m wysokości, co czyni go najwyższym hotelem świata. Posiada wyłącznie apartamenty, z których najmniejszy zajmuje 169 m² a największy 780 m². Kilkanaście restauracji, platforma widokowa, dwie wielkopowierzchniowe pływalnie, dwa głębokie baseny do nurkowania, pokoje z hydroterapią i masażami, solarium, sauna i jacuzzi, studio fitness, muzeum, biblioteka, lądowisko dla śmigłowców oraz kilkupiętrowe akwarium z kompletną, żywą rafą koralową. Do tego na każdym kroku pracownicy (w proporcji 6:1 do klientów), którzy troszczą się o wszelki komfort. A ten jest najwyższy – specjaliści hotelowi stwierdzili, że standard obiektu nie mieści się w dotychczasowej skali. Ceny za jedno miejsce do spania na dobę rozpoczynają się od 1300 dolarów. Ceny apartamentów dwupiętrowych dochodzą do 35 000 dolarów za dobę i osobę. Z ciekawostek – to na dachu tego obiektu, na specjalnie przygotowanym korcie, Federer i Agassi rozegrali najwyższy mecz tenisowy świata.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/alarab2.jpg)
Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/tenis_alarab.jpg)

O 14

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/o14_111.jpg)

Znów nietypowo. Tym razem jednak ta ekstrawagancja jest …funkcjonalna. Nietypowa dziurawa elewacja to tak naprawdę egzoszkielet budynku, dzięki któremu otwarte powierzchnie biurowe obywają się bez słupów oraz podpór. Dodatkową rolą zewnętrznej skorupy jest naturalna klimatyzacja. Gorące powietrze wpadające przez otwory z zewnątrz przechodzi przez pierwszą barierę chłodząc się stopniowo, a następnie wędruje wzdłuż pustej przestrzeni, wytracając swoje ciepło. Jest to tak zwany "efekt kominowy".

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/o14_2.jpg)

Hydropolis

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/hydropolis_1.jpg)

Pierwszy na świecie podwodny hotel. Takim ma być zaprojektowany z ogromnym rozmachem przez prof. Rolanda Dieterze obiekt. Podwodny luksus to jednak póki co wciąż sfera marzeń, jego budowa została bowiem z bliżej nieznanych przyczyn wstrzymana… Czyżby i dubajskich inwestorów dopadał kryzys?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2011/12/hydropolis_2.jpg)
Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.