Cyberwnętrze, czyli najnowocześniejsze sztuczne narządy wewnętrzne i implanty

Cyberwnętrze, czyli najnowocześniejsze sztuczne narządy wewnętrzne i implanty
Mariusz Kamiński

02.08.2013 13:00, aktual.: 13.01.2022 10:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy ciało można zastąpić lub wspomóc maszyną z metalu i plastiku? Czy sztuczne serce działa jak prawdziwe? Do czego służy proteza penisa? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, bo cyborgów już wkrótce będzie chodzić po świecie o wiele więcej, niż wielu z nas się wydaje.

Czy ciało można zastąpić lub wspomóc maszyną z metalu i plastiku? Czy sztuczne serce działa jak prawdziwe? Do czego służy proteza penisa? Warto poznać odpowiedzi na te pytania, bo cyborgów już wkrótce będzie chodzić po świecie o wiele więcej, niż wielu z nas się wydaje.

Syncardia TAH

Czasami widujemy w telewizji osoby oczekujące na przeszczep serca. Ich własny narząd był tak zniszczony, że trzeba go było usunąć jeszcze przed operacją transplantacji. Jak wtedy wygląda życie bez serca?

Duża szafka stoi obok pacjenta. Z szafki wychodzą przewody wypełnione krwią i znikają gdzieś w wychudzonym i bladym ciele chorego. Chory pacjent ledwo mówi, nie może się gwałtownie poruszać, a w pokoju nieprzerwanie słychać stukot sztucznych komór. Życie w takiej sytuacji jest bardzo trudne.

Obraz

Czy można prowadzić życie "bez serca" w sposób bardziej aktywny? Można. TAH firmy Syncardia to w pełni autonomiczne serce, które znajduje się w ciele pacjenta i jest wspomagane jedynie za pomocą aparatury umieszczonej w niewielkim plecaku.

Jest to obecnie najbardziej zaawansowane na świecie sztuczne serce. Pozwala prowadzić codzienną aktywność (oczywiście bez poważnych wysiłków) i spokojnie oczekiwać na nowe serce od dawcy. Krew nie opuszcza nigdy ciała pacjenta, a rurki wchodzące do klatki piersiowej pompują jedynie powietrze napędzające serce. Niewielki plecak z maszynerią napędzającą i kontrolującą serce nazywa się Freedom Driver.

Medtronic Activa

Obraz

Activa PC to prawdziwy cud dla osób cierpiących na chorobę Parkinsona i nie tylko. Ten neurostymulator z wyglądu przypomina rozrusznik serca. Wszywa się go pod skórę na klatce piersiowej, przeprowadza przewody pod skórą szyi do głowy. Tam łączą się one z elektrodami umieszczonymi w mózgu. Uruchomienie odpowiednio skalibrowanego stymulatora może całkowicie zlikwidować objawy ciężkiej padaczki lub objawy motoryczne choroby Parkinsona.

Activa PC jest obecnie najnowocześniejszym tego typu stymulatorem. Bateria nie wymaga wymiany (z reguły następowało to co 5-6 lat), można ją samodzielnie ładować bezprzewodowo, przykładając specjalne urządzenie do miejsca, w którym wszyto Activę PC. Urządzenie można programować za pomocą specjalnego pilota widocznego poniżej. Film pod zdjęciem pokazuje efekty wyłączenia stymulatora i powrót objawów, które następnie całkowicie ustępują po ponownym uruchomieniu.

Obraz

Mechaniczna zastawka serca

Na zdjęciu poniżej widoczna jest zastawka Bjork-Shiley. Została ona opracowana w 1971 r. i miała zastępować uszkodzone bezpowrotnie zastawki naturalne. Jak widać, elementy wykonane ze stopu metalowego są praktycznie wszędzie jednorodne, a dysk zamykający światło umieszczony bardzo pewnie. Problemem okazały się dwie małe nóżki widoczne poniżej dysku.

Obraz

Otóż zostały one do pierścienia przyspawane. Proces spawania nie został do końca zbadany i część partii zastawek wykonano wadliwie, co wychodziło na jaw po dłuższym okresie użytkowania. Spaw się kruszył! Z 80 000 wyprodukowanych egzemplarzy awarii uległo 619 sztuk. Dwie trzecie pacjentów zmarło z powodu oderwania się części zastawki. Wiele osób musiało dalej żyć z zastawką, bo ryzyko wymiany było zbyt duże.

Obraz

Obecnie zastawki serca są niezwykle bezpieczne. Niemal 100% produktów funkcjonuje bezproblemowo przez 30 lat od momentu zabiegu. Najpopularniejszym modelem jest obecnie skrzydełkowa zastawka podwójna widoczna na zdjęciu poniżej.

Titan OTR

Obraz

"Gadżet" został opracowany i wyprodukowany przez Coloplast i aktualnie bije rekordy popularności wśród nieco bardziej zamożnych panów z problemami. Implant działa na zasadzie pompki. Erekcja pojawia się po napełnieniu powietrzem zbiorników w prąciu. Na filmie poniżej możecie zauważyć, że całe urządzenie znajduje się wewnątrz ciała pacjenta - żaden z elementów nie wystaje przez skórę. Wygodne i skuteczne rozwiązanie.

Cochlear Nucleus 6

Implant ślimakowy stosuje się u osób całkowicie głuchych lub z bardzo wysokim stopniem głuchoty. Specjalny zestaw elektrod i przetworników nie odtwarza klasycznego zmysłu słuchu, ale imituje dźwięk - skutecznie i realistycznie za pomocą stymulacji elektrycznej (realizacja zależy także od typu uszkodzenia narządów słuchu).

Najbardziej zaawansowanym urządzeniem tego typu jest Cochlear Nucleus 6. Łączy on elementy stymulacji elektrycznej wraz z sygnałami akustycznymi, co znacznie polepsza jakość wspomagania słuchu. Bezprzewodowy interfejs PC umożliwia wygodną kalibrację urządzenia.

Polecam obejrzeć kilka klipów z aktywacji implantu. Osoby te często po raz pierwszy w życiu słyszą i ich reakcje są absolutnie niesamowite i wzruszające.

Obraz

MC3 biolung

Firma MC3 opracowała kilka lat temu prototyp, który obecnie przechodzi fazę niezwykle zaawansowanych testów. Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się pierwszy pacjent z Biolung i jakie są dokładnie szczegóły konstrukcji wynalazku. Badania wspomaga koncern Novalung, więc szanse na realizację kliniczną są bardzo duże.

Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)