Czego Talibowie powinni się obawiać?

Amerykańskie wojsko stawia na robotyzację i coraz większą część misji bojowych wykonują skomplikowane maszyny. Talibowie powinni zacząć ćwiczyć wstrzymywanie powietrza, ponieważ powstaje robot który potrafi wykryć człowieka po oddechu.

Zmagania z Talibami (fot. Wikimedia Commons)
Zmagania z Talibami (fot. Wikimedia Commons)
Grzegorz Nowak

08.02.2011 | aktual.: 11.03.2022 12:14

Amerykańskie wojsko stawia na robotyzację i coraz większą część misji bojowych wykonują skomplikowane maszyny. Talibowie powinni zacząć ćwiczyć wstrzymywanie powietrza, ponieważ powstaje robot który potrafi wykryć człowieka po oddechu.

Wykorzystywanie zaawansowanej technologii do walki z przeciwnikami, to codzienność w amerykańskiej armii. Nad Afganistanem krążą bezzałogowe samoloty patrolujące ogromne połacie terenu i ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Jednak talibscy bojownicy znajdują na nie sposoby - poruszają się w małych grupach, lub ukrywają wśród rozgrzanych kamieni, żeby być niewidocznymi dla czujników podczerwieni.

Wojskowy robot
Wojskowy robot

Teraz będą mieli znacznie bardziej utrudnione zadanie, gdyż firma TiaLinx udoskonaliła swojego robota, który rozpoznaje nawet najmniejsze ślady obecności człowieka. Robot nazwany Couguar20-H potrafi rozpoznać ludzki oddech oraz bicie serca i to nawet przez ścianę. Odpowiednio zaprogramowany jest również w stanie wykonać skan budynku z zewnątrz, tworząc rozkład jego pomieszczeń. To wszystko dzięki szerokopasmowemu radarowi zamontowanemu na wysięgniku.

Robot może znaleźć zastosowanie nie tylko w misjach wojskowych. Specjaliści już zauważają, że możliwość skanowania budynków będzie bardzo pomocna podczas ratowania ofiar katastrof naturalnych, jak np. ludzi uwięzionych w zawalonych budynkach podczas trzęsienia ziemi. Roboty mogłyby również ułatwić patrolowanie granic i ściganie przemytników.

Źródło: wired.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.