Cztery filary robienia czegokolwiek

Cztery filary robienia czegokolwiek

Mirek Usidus
29.09.2008 12:31

Warto pamiętać o czterech zasadach organizacji pracy i skutecznego działania, które przydają się zawsze, gdy zabieramy się do zrobienia czegokolwiek, od pomalowania kuchni, po budowę jachtu pełnomorskiego.

Warto pamiętać o czterech zasadach organizacji pracy i skutecznego działania, które przydają się zawsze, gdy zabieramy się do zrobienia czegokolwiek, od pomalowania kuchni, po budowę jachtu pełnomorskiego.

Główną zaletą tej listy jest to, że jest krótka, liczy tylko cztery punkty i opiera się na fundamentalnej prostocie, co nie dziwi, bo "metodologia" ta wywodzi się z japońskiej tradycji zen.

  1. Zbierz - wszystko w jednym miejscu.

W przypadku klecenia drewnianej półeczki jasne jest o co chodzi, materiał, narzędzia, gwoździe, ale gdy sprawa dotyczy projektu strony WWW np. to już tak proste nie jest. Tę zasadę należy rozumieć zatem tak, aby przed działaniem po prostu myśleć, planować i zgromadzić wszystko to, co do tego działania będzie potrzebne.

  1. Wybierz - to, co najważniejsze.

W wielu przypadkach, np. przy pracy na w. w. półeczką prawdopodobnie wybierzesz jako najważniejsze wszystko, co uprzednio zgromadziłeś. Tak będzie przy pracy nad większością prostych projektów.

Przy zadaniach i procesach bardziej skomplikowanych eliminacja i wybór tego, co naprawdę ważne, staje się koniecznością.

  1. Usuń - to, co niepotrzebne.

Jak wyżej - dotyczy prac, procesów i operacji o złożonym charakterze. Nie projektuje się np. witraża w ten sposób, aby koniecznie wpasować kawałki szkła, które pozostały po cięciu. Można z nich zrobić inny wiraż, ale to już inny projekt a my mówimy tu o koncentracji na zadaniu zasadniczym.

  1. Uporządkuj - to, co wybrałeś.

Posegreguj elementy, pohierachizuj, jeśli trzeba, umieść w łatwo dostępnych miejscach.

Obrazowo przedstawię to na przykładzie puzzli.

Chcesz ułożyć z puzzli konkretny obraz a masz kilka ich kompletów porozsiewanych, pomieszanych i pochowanych w różnych miejsca w domu.

  1. Zbierz wszystkie puzzle, jakie tylko uda ci sie domu znaleźć.
  1. Wybierz te, które są potrzebne do ułożenia planowanego obrazu (wątpliwości radziłbym interpretować na korzyść danego kawałka układanki)
  1. Usuń niepotrzebne puzzle. Jeśli przyjdzie ci do głowy segregować je z myślą o kolejnych układanka, to OK, ale pamiętaj, że to już inne zadanie, polegające na robieniu porządku w twoich puzzlach.
  1. Uporządkuj wybrane kawałki, posegreguj według kolorów, motywów itd.

To działa!

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)