Czy JVC jako pierwsze skomercjalizuje rozdzielczość 4K?

Czy JVC jako pierwsze skomercjalizuje rozdzielczość 4K?

Czy JVC jako pierwsze skomercjalizuje rozdzielczość 4K?
Szymon Adamus
18.01.2011 08:46

Aktualnie na topie jest technologia 3D i wysyp nowych kamer tego typu zachwyca. JVC chce jednak pójść inną drogą i przyspieszyć komercjalizację superwysokich rozdzielczości.

Aktualnie na topie jest technologia 3D i wysyp nowych kamer tego typu zachwyca. JVC chce jednak pójść inną drogą i przyspieszyć komercjalizację superwysokich rozdzielczości.

Obraz Full HD to 1920 x 1080 pikseli. Taką rozdziałkę mamy dzisiaj na Blu-ray'ach. To tyle pod względem treści. Nadawcy kablowi i satelitarni nadają w 720p albo 1080i, gry są w duuużo niższej jakości... Czy rozdzielczość 3840 x 2160, którą chce zaoferować JVC w swojej nowej kamerze, ma obecnie sens?

Moim zdaniem jest jeszcze na to za wcześnie. Nawet jeśli nagramy sobie taką treść, to i tak nie będziemy mieli na czym jej obejrzeć. Nie oznacza to, że inicjatywa JVC jest niewłaściwa. Tanie kamery super-HD muszą zacząć się pojawiać - tylko w ten sposób mamy szansę na komercjalizację rozdzielczości 4K w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

A samo urządzenie? Póki co jest w wersji prototypowej. Rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, 8,3 megapiksela z prędkością 60 klatek na sekundę. Szczególnie ostatni parametr robi wrażenie. JVC wpakował do swojej zabawki nowe procesory, podobno dwukrotnie szybsze niż we wcześniejszych modelach, które są bardziej energooszczędne i tańsze w produkcji.

[cytat]Zostaliśmy zmieceni z powierzchni ziemi, widząc, że tak mała kamera może nagrać obraz w tak rewelacyjnej jakości - pisze o sprzęcie Ian Morris z CNET, który widział go na CES 2011. Kamera ma rozmiar obecnej generacji urządzeń dla użytkowników półprofesjonalnych.[/cytat]

Autor dodał, że mimo iż kamera nie wchodzi jeszcze do sprzedaży, to wygląda jak gotowy produkt. Jakość obrazu podobno rzuca na kolana.

Prototyp tego urządzenia producent pokazywał już w 2007 roku. Teraz to już coś więcej. Coś, co może pojawić się na półkach sklepowych szybciej, niż sądzimy. Być może nawet szybciej, niż jesteśmy na to gotowi...

Źródło: CNET

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)