Czy tablety zmienią oblicze rzeczywistości rozszerzonej? [wideo]

Do tej pory technologia rzeczywistości rozszerzonej była raczej ciekawostką - jedną z wielu, jakie oferują smartfony. Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania tego typu przewidują, że już wkrótce się to zmieni. Co czeka AR w przyszłości?

Rozszerzona rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość
Grzegorz Nowak

Do tej pory technologia rzeczywistości rozszerzonej była raczej ciekawostką - jedną z wielu, jakie oferują smartfony. Firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania tego typu przewidują, że już wkrótce się to zmieni. Co czeka AR w przyszłości?

Do tej pory technologia rzeczywistości rozszerzonej opierała się jedynie na smartfonach i kilku firmach piszących oprogramowanie tego typu. Teraz Metaio i Layar - dwaj liderzy w tej dziedzinie - snują prognozy związane z rozwojem AR.

Dla Metaio to oczywiste, że wraz z rosnącą popularnością tabletów pojawia się szansa na rozwój ogólnie pojętej rzeczywistości rozszerzonej. Żeby pokazać, jak sobie to dalej wyobraża, firma stworzyła filmik prezentujący użycie AR w połączeniu z tabletami.

Jak widać, technologia nie będzie się ograniczać jedynie do iPadów - tablety z Androidem też mają swoje miejsce w tej wizji. Rozwój ma być niezależny od platformy i korzystać z coraz mocniejszych sprzętowo urządzeń. Szczególnie przydatne są tu dwurdzeniowe procesory, które znacznie łatwiej radzą sobie z jednoczesnym analizowaniem obrazu i tworzeniem "sztucznej" rzeczywistości. Metaio uważa, że AR to nie technologiczna ciekawostka, ale zupełnie nowy interfejs, który otwiera nowe drogi dla twórców oprogramowania mobilnego.

Rozszerzona rzeczywistość
Rozszerzona rzeczywistość

Z kolei Layar ma nadzieję na zmiany wprowadzając nową usługę - Layar Connect. Do tej pory aplikacje wykorzystujące rzeczywistość rozszerzoną tworzyła wąska grupa specjalistów - Layar Connect ma to zmienić, udostępniając proste narzędzia, które pomogą zainteresowanym programistom korzystać z dobrodziejstw AR. Jak mówi Maarten Lens-FitzGerald, współzałożyciel Layar:

Skupiamy się na demokratyzacji rozszerzonej rzeczywistości i chcemy uczynić łatwiejszym tworzenie i publikowanie rozwiązań na niej opartych.

Rzeczywistość rozszerzona jest stosunkowo młodą technologią, która może jeszcze odmienić sposób, w jaki korzystamy z urządzeń mobilnych. Jej rozwój jest nieunikniony wraz ze wzrostem popularności smartfonów i tabletów, a konkurencja pomiędzy Layar i Metaio tylko przyspieszy powstawanie kolejnych aplikacji i rozwiązań. Czy jednak AR zmieni zupełnie sposób korzystania z urządzeń mobilnych, tak jak przewidują obie firmy? Na to trzeba będzie jeszcze poczekać.

Źródło: guardian.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.