Czy warto kupić kamerę sportową? Jeśli się nad tym zastanawiasz, prawdopodobnie jej nie potrzebujesz

Czy warto kupić kamerę sportową? Jeśli się nad tym zastanawiasz, prawdopodobnie jej nie potrzebujesz

Czy warto kupić kamerę sportową? Jeśli się nad tym zastanawiasz, prawdopodobnie jej nie potrzebujesz
Bartek Kołodziejczyk
15.10.2021 18:21, aktualizacja: 06.03.2024 22:23

Na sklepowych półkach niedawno pojawiła się jubileuszowa edycja GoPro Hero. I tu pojawia się pytanie: czy warto zainwestować w nową kamerkę?

Premiera GoPro Hero 10 Black miała miejsce 16 września. Względem wersji z 2020 roku, kamera przeszła kilka zmian, z czego na największą uwagę zasługuje zmiana procesora. Pozwoliło to znacząco zwiększyć płynność użytkowania kamery oraz - przede wszystkim – dwukrotnie zwiększyło liczbę nagrywanych klatek na sekundę przy wszystkich najważniejszych rozdzielczościach: 2.7K, 4K i 5K. Bez zmian pozostała matryca oraz obiektyw.

Obraz

Wiele osób, które mają poprzednie edycje tej kamery, zastanawia się, czy warto jest je wymienić na nowszy model.

Sam posiadam 8 generację kamery i jest to mój pierwszy sprzęt tego typu. Wcześniej praktycznie nie używałem trybów filmowych w mojej lustrzance, a filmy telefonem nagrywałem bardzo sporadycznie. Po roku użytkowania GoPro Hero 8 Black mogę śmiało stwierdzić, że ten sprzęt spełnia moje oczekiwania w 100 proc.. Kupiłem go z konkretnym założeniem – wiedziałem, że to nie jest sprzęt do nagrania relacji ze spokojnego spaceru w lesie, czy nagrywania zwierząt podczas odwiedzin w zoo. Jest to kamera która uwielbia ruch i sportowe szaleństwa.

Tak jak przy premierach wszystkich kamer tego producenta, prezentowane spoty reklamowe są bardzo dynamiczne, kolory w nich nasycone, a wszystkie sceny idealnie zmontowane. Trzeba jednak mieć świadomość, że prawie każdy wyczyn widoczny w reklamach jest starannie wyreżyserowany, a każdy detal jest idealnie zgrany z założeniem speców od marketingu.

GoPro: Introducing HERO10 Black — Speed with Ease

Śledząc internetowe fora nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wielu nowych użytkowników tych kamer jest nimi rozczarowanych i po 2-3 użyciach lądują one na aukcjach. Inni użytkownicy zalewają Internet filmami, które w założeniu mają pokazywać możliwości kamery, a w rzeczywistości niewiele z nich wynika. Wiele osób narzeka, że kolory w nagraniach są wyblakłe, a montaż filmów - nawet w najprostszym programie – trudny i czasochłonny. Często zadają sobie pytanie, dlaczego ich nagrania nie wyglądają tak doskonale, jak te ze spotów.

I tu powoli zbliżamy się do najważniejszego. Część użytkowników uważa, że wystarczy kupić kamerę i wyjść z nią na spacer, by nagrywać filmy rodem z najlepszych klipów – wówczas pojawia się rozczarowanie. Nagrywanie prostych klipów, bez planu i odpowiedniego montażu nie da zadowalających rezultatów. Podobnie jest w fotografii. Bez odpowiedniego warsztatu i doświadczenia, nawet najbardziej zaawansowane aparaty na rynku nie uczynią początkującego fotografa profesjonalistą.

Wymiana podzespołów w nowych modelach na wydajniejsze ma tylko ułatwiać pracę, a nie wykonywać ją za operatora. Przeglądając fora internetowe zauważam, że wiele osób nie jest w stanie wykorzystać nawet połowy potencjału drzemiącego w kamerach, które już posiadają, więc nie za bardzo rozumiem, jaki może być sens zakupu nowszego sprzętu przez tych użytkowników.

Z drugiej strony na YouTubie znajdziemy kanały twórców-amatorów, którzy w operowaniu tymi "małymi bestiami" doszli do perfekcji, a ich profesjonalnie zmontowane filmy w kilkunastu ujęciach potrafią opowiedzieć ciekawą historię. Filmy te mają odpowiednio dobraną muzykę, czasami przeplataną komentarzami twórców. Ujęcia kręcone są pod różnymi kątami, często dynamiczne i idealnie dograne z innymi.

GoPro Awards: The Squirrel Feeding Machine

Takie zabiegi nie pozwalają widzom się nudzić. W tych materiałach widać jasno określony cel. Twórcy są świadomi efektu, który chcą osiągnąć i potrafią spędzić kilka godzin w programie montażowym, starannie dobierając kadry, kolorystykę i inne elementy tworzące nastrój, by wywrzeć na odbiorcy zamierzony efekt.

Dla ostatniej grupy użytkowników wymiana kamery to oczywistość, która zaowocuje jeszcze lepszymi klipami i przyciągnie jeszcze większą rzesze fanów. Amator, którzy uważa, że sam zakup bądź wymiana kamery na nowszy model uczyni z niego drugiego Stevena Spielberga, może być niestety mocno zawiedziony.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)