Czy wiesz, że sonda Pionier 10 wkrótce wyleci poza Układ Słoneczny?

sonda
sonda
Marcin Krzewicki

12.08.2010 21:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Po 38 latach kosmicznej tułaczki sonda Pionier 10 zbliża się do granic Układu Słonecznego. Gwiezdnemu "włóczykijowi" zawdzięczamy sporo cennych informacji, ale co stanie się z nim w przyszłości?

Po 38 latach kosmicznej tułaczki sonda Pionier 10 zbliża się do granic Układu Słonecznego. Gwiezdnemu "włóczykijowi" zawdzięczamy sporo cennych informacji, ale co stanie się z nim w przyszłości?

Pionier 10 jest prostą bezzałogową (bo jakżeby inaczej) sondą kosmiczną NASA. Kosmiczny zwiadowca pożegnał się z planetą Ziemią w 1972 roku. Rok później, czyli w 1973, sonda minęła Jowisza w odległości 13 0354 km. Zanim Pionier 10 zostawił największą planetę w naszym Układzie Słonecznym hen za sobą, zdążył zrobić 300 zdjęć tego ciała niebieskiego. Sonda na dodatek jako pierwsza bezpiecznie przeleciała przez pas planetoid znajdujących się na orbicie Jowisza.

Pionier 10 został wysłany z misją zbadania międzyplanetarnych i planetarnych pół magnetycznych, promieniowania kosmicznego i wielu innych. Od tamtego czasu minęło parę ładnych lat. Sonda wykonała swoje zadanie, a oficjalne zakończenie misji nastąpiło w marcu 1997 roku. Nasz "włóczykij" ma jednak w głębokim poważaniu biurokrację i różne oświadczenia, dlatego dalej żwawo przemierza kosmos.

Pionier 10 aktualnie znajduje się na pasie Kuipera, który jest wyraźnie zaznaczony na poniższym zdjęciu. Zaraz ktoś napomni, że przed sondą jest jeszcze przelot obok Plutona. Jednak przypomnę, że w 2006 roku podczas zgromadzenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze, to "maleństwo" straciło status planety należącej do Układu Słonecznego. Dlatego też można śmiało powiedzieć, że Pionier 10 po przeleceniu przez pas Kuipera stanie się pełnowartościowym "kosmicznym włóczęgą".

Obraz

Ostatnie czytelne informacje, które odebrano z sondy, dotarły na ziemię w kwietniu 2002 roku, a ostatni sygnał - rok później. Od tego czasu Pionier 10 nie odezwał się do nas ani słowem. O ile po drodze nie "zaliczy stłuczki", to za dwa miliony lat minie potężną gwiazdę Aldebaran. Nasze Słońce ma się do niej jak ziarnko grochu do piłki plażowej. Na cóż , zapowiada się gorąca impreza. Powodzenia Pionier 10! I nie zapomnij przysłać pocztówki z wakacji!

Źródło: solarviews

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)