Czym jest kwantowa kropka?

Strona głównaCzym jest kwantowa kropka?
02.08.2018 23:29
Czym jest kwantowa kropka?

Producenci telewizorów z górnej półki kuszą nas technologią, dzięki której kolory na ekranie będą żywe i lepiej nasycone. Ma to zapewnić kwantowa kropka. Czym jest i jak działa?

bESxKGHV

Jak działa kwantowa kropka?

Czym jest kwantowa kropka? Nazwą tą określa się bardzo mały kryształ – tak mały, że jego średnicę liczymy w pojedynczych nanometrach. Kwantowa kropka zmienia długość fali przechodzącego przez nią światła, a zmiana ta jest zależna od wielkości kryształu. Umieszczając obok siebie kryształy różnej wielkości otrzymujemy zatem źródła światła o różnym kolorze.

Warstwa takich kryształów podświetlana jest następnie niebieskim światłem – to różnica w porównaniu ze zwykłymi ekranami LCD, gdzie podświetlenie jest zazwyczaj białe. Niebieskie światło przechodząc przez filtr z kwantowych kropek jest przez nie zmieniane na czerwone lub zielone lub – gdy nie trafi na kryształ – pozostaje niebieskie.

Efekt w postaci różnokolorowych pikseli jest podobny do tego, uzyskiwanego w klasycznych ekranach LCD, jednak różnica dotyczy lepszego nasycenia kolorów, większej jasności panelu i szerszego spektrum wyświetlanych barw. Ujrzymy je pod warunkiem, że dysponujemy materiałem wideo, oferującym szeroką paletę barw, jak choćby filmy 4K UHD.

Kwantowa kropka to lepsze odwzorowanie barw
Kwantowa kropka to lepsze odwzorowanie barw

Nanokryształ i nano cell

Warto przy tym zauważyć, że - jak niemal wszystko, co marketingowa machina przedstawia nam jako nowość - tak i kwantowa kropka to technologia licząca sobie dziesiątki lat. Rozwiązanie, nazywane obecnie kwantową kropką (QD, quantum dot lub nanokryształami) testowano bowiem w laboratoriach już w latach 80.

bESxKGHX

Na rynek trafiło jednak stosunkowo niedawno za sprawą Sony, które w 2013 roku zaprezentowało pierwsze panele wykorzystujące tę technologię. Rozwiązanie to było jednak drogie i dalekie od doskonałości – w konsumenckim sprzęcie zagościło wiec całkiem niedawno. Firmami, które pod różnymi nazwami promują kwantową kropkę są m.in. Samsung z linią telewizorów SUHD czy nowymi modelami z serii QLED, LG czy Philips.

Udostępnij:
bESxKGIh
Komentarze (2)
bESxKGIT