Czym zastąpić Microsoft Office'a? Alternatywne pakiety biurowe
Programy biurowe należą do aplikacji, z których korzysta niemal każdy użytkownik komputera. Choć najczęściej stosowanym biurowym standardem jest Microsoft Office, istnieją również inne, darmowe pakiety biurowe. Które z nich są warte uwagi?
Programy biurowe należą do aplikacji, z których korzysta niemal każdy użytkownik komputera. Choć najczęściej stosowanym biurowym standardem jest Microsoft Office, istnieją również inne, darmowe pakiety biurowe. Które z nich są warte uwagi?
OpenOffice.org
Dzięki licencji GPL OpenOffice.org stanowi podstawę, na której bazują liczne, alternatywne pakiety biurowe. OO.org wyróżnia się interfejsem bardzo zbliżonym do starszych wersji Office’a Microsoftu.
Ten zestaw zawiera - poza edytorem tekstu Writer i arkuszem kalkulacyjnym Calc - także edytor grafiki wektorowej (Draw), program do tworzenia prezentacji (Impress), aplikację do obsługi baz danych (Base) oraz narzędzie do tworzenia formuł matematycznych (Math).
OpenOffice.org wyznaczył standard, który uważa się za alternatywę w stosunku do aplikacji Microsoftu. Stosowanie obsługiwanego przez OpenOffice’a formatu Open Document jest zalecane m.in. przez Komisję Europejską.
W większości zastosowań OpenOffice z powodzeniem zastępuje produkty komercyjne, jednak jego kompatybilność z pakietem Microsoftu nie jest całkowita.
W kwietniu 2011 roku właściciel praw do OpenOffice’a zrezygnował z samodzielnego rozwijania pakietu i przekazał go społeczności LibreOffice.
Lotus Symphony
Lotus Symphony to dzieło IBM-a. Stworzony na bazie OpenOffice’a zestaw nie odbiega od standardu, oferowanego przez inne darmowe pakiety biurowe. Produkt IBM-a udostępnia użytkownikom edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do tworzenia prezentacji.
Lotus Symphony: First Look
Najbardziej istotną różnicą w porównaniu z OpenOffice'em jest zmieniony i bardziej funkcjonalny interfejs. Aby pobrać Lotus Symphony, konieczna jest darmowa rejestracja w serwisie producenta.
Go-OO
Go-OO to pakiet tworzony początkowo jako zestaw łatek dla OpenOffice'a. Rzucającą się w oczy różnicą jest w tym przypadku przebudowany, znacznie bardziej intuicyjny interfejs. Aplikacje zostały również zoptymalizowane pod względem prędkości działania.
Go-OO często jest polecany jako najlepiej nadający się do zastosowań domowych. Mimo swoich zalet ten zestaw aplikacji nie jest już rozwijany. Zespół zajmujący się pakietem Go-OO zaangażował się w rozwój LibreOffice’a.
LibreOffice
Wersja OpenOffice’a przeżywająca obecnie najintensywniejszy rozwój to LibreOffice. Projekt jest realizowany przez The Document Foundation. Twórcy LibreOffice'a korzystają z doświadczeń zdobytych podczas tworzenia porzuconego kilka miesięcy temu projektu Go-OO.
LibreOffice
LibreOffice zawiera modyfikacje zastosowane w Go-OO i zgodnie z planami The Document Foundation ma zostać w przyszłości wzbogacony o ulepszenia, wprowadzane w innych pakietach biurowych opartych na OpenOffice.
Google Docs
Produkt Google’a wyróżnia się cechą, której nie mają pakiety biurowe wywodzące się z OpenOffice’a – pracuje w chmurze. Pakiet Google Docs to edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, aplikacje do tworzenia prezentacji i formuł matematycznych oraz prosty edytor grafiki.
Introducing a new Google Docs
Interfejs Google Docs wymaga przyzwyczajenia. Skromna liczba opcji sprawia, że dla nowego użytkownika wydaje się znacznie mniej funkcjonalny od pakietu Microsoftu czy OpenOffice’a.
Zaletą dokumentów tworzonych za pomocą aplikacji Google’a jest ich dostępność z każdego komputera podłączonego do Sieci oraz łatwe dzielenie się plikami z innymi użytkownikami Internetu.
Calligra Suite
Ten linuksowy (istnieją również wersje dla Windowsa i Mac OS-a) zestaw aplikacji wykracza poza typowe funkcje, oferowane przez inne pakiety biurowe.
Office Starter
Microsoft do niedawna wydawał się lekceważyć konkurencję, jaką stworzyły darmowe pakiety biurowe. Rosnąca popularność OpenOffice’a zmusiła jednak giganta z Redmond do działania.
Odpowiedzią na darmowe pakiety biurowe jest Office Starter – zestaw podstawowych aplikacji, preinstalowany na wielu nowych komputerach zawierający specjalne, okrojone pod względem liczby funkcji wersje Worda i Excela oraz przeglądarkę prezentacji.
Office Starter zastąpił inny preinstalowany pakiet, Microsoft Works.
Czy korzystacie z pakietu biurowego innego niż Microsoft Office? Który – Waszym zdaniem – jest godny polecenia?