Czytający robot (wideo)

Pomimo, że era e-książek nadciąga wielkimi krokami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć robota czytającego tradycyjne książki. Kto mógł wpaść na taki pomysł? Oczywiście Japończycy.

Czytający robot (wideo)
Arkadiusz Gabrysiak

Pomimo, że era e-książek nadciąga wielkimi krokami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć robota czytającego tradycyjne książki. Kto mógł wpaść na taki pomysł? Oczywiście Japończycy.

Robot, o nazwie Ninomiya-kun, jest wytworem Uniwersytetu Wasada (Wasada University’s Information Production and Systems Research Center). Ma około metra wysokości i waży 25kg. Czyta książki przy pomocy kamer, a następnie rozpoznaje tekst przy pomocy oprogramowania OCR. To, że słyszymy robota jest oczywiście zasługą syntezatora mowy.

Ninomiya-kun

Jak na razie robot potrafi rozpoznać ponad 2000 znaków kanji, hiragana i katakana co jest dość przyzwoitym wynikiem. Jednak naukowcy pracują nadal nad polepszeniem jego możliwości  i bardziej przyjaznym i naturalnym odczytem głosowym. Skoro robot radzi sobie z 2000 znaków to myślę, że przy odpowiednim oprogramowaniu nie powinien mieć większych problemów z naszym skromnym alfabetem.

Naukowcy twierdzą, że robot znajdzie zastosowanie w przedszkolach, szkołach podstawowych i domach spokojnej starości gdzie pomoże przy codziennym cyztaniu gazet czy książek.

Źródło: Engadget

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.