Czytaliście już najlepszy komentarz roku na Reddicie? Dotyczy historii Polski!

Strona głównaCzytaliście już najlepszy komentarz roku na Reddicie? Dotyczy historii Polski!
31.12.2014 12:12
Zdjęcie polskich kibicek pochodzi z serwisu Shutterstock
Zdjęcie polskich kibicek pochodzi z serwisu Shutterstock
Marta Wawrzyn
Marta Wawrzyn

Do rzeczy wygranych w tym roku możemy doliczyć komentarz na Reddicie. Na użytkownikach tego serwisu takie wrażenie zrobiło zestawienie nieszczęść, które spadły na Polskę, że aż tłumnie zagłosowali na taki właśnie komentarz.

W tym roku internety wygrał już Sylwester Wardęga, który stworzył najchętniej oglądane youtube'owe wideo na całym świecie, ale na tym nie koniec polskich zwycięstw. To najnowsze jest co prawda skromniejsze, ale też cenne, bo znów zagłosowało nie żadne ważne jury, a użytkownicy.

Historia Polski robi wrażenie na użytkownikach Reddita

Reddit, czyli serwis będący czymś w rodzaju polskiego Wykopu, co roku wybiera najlepsze komentarze w kilku kategoriach, jedną z nich jest "Najlepsza odpowiedź na zadane pytanie". I właśnie tutaj możemy odnotować nasze małe zwycięstwo: wygrał komentarz użytkownika marley88, który dotyczył Polski. Pytanie brzmiało, w wersji lekko tylko ocenzurowanej: "Który kraj miał najbardziej przerąbane w historii?".

Marley88 nie zrobił niczego wielkiego, wymienił po prostu listę nieszczęść historycznych, które na nas spadły, począwszy od potopu szwedzkiego w 1655 roku, poprzez rozbiory, rusyfikację, obie wojny, Katyń, Jałtę – aż po katastrofę smoleńską. W większości to wydarzenia, o których uczą nas w podstawówce i które historia oceniła jednoznacznie. Ale jest też na przykład rok 1926, w którym "Piłsudski ogłosił się dyktatorem", czy rok 1990, w którym drastycznie wzrosły w naszym kraju ceny. Gdybyście potrzebowali tłumaczenia całości, jest ono w serwisie Gazeta.pl.

398250157155958944

Co jeszcze Reddit wie o Polsce?

Pod komentarzem rozgorzała całkiem interesująca dyskusja o polskich przejściach historycznych, jedni przyznawali się, że nie zdawali sobie z tego wszystkiego sprawy, i zadawali pytania, inni zagłębiali się w szczegóły, wyjaśniali, jak zmieniali się sąsiedzi Polski przez te wszystkie wieki. Ktoś napisał, że właśnie dlatego w grach strategicznych często gra Polską – w końcu jakieś zwycięstwa nam się przydadzą. Dyskusja jest naprawdę ciekawa i sympatyczna.

A warto dodać, że to nie pierwsza dyskusja o naszym kraju na Reddicie. Kiedyś już pojawiło się pytanie, z czym użytkownikom tego serwisu kojarzy się Polska. Padały zarówno odpowiedzi bardzo oczywiste - Wiedźmin, Kraków, Wałęsa, papież, wódka – jak dalekie od oczywistości (ktoś na przykład wspomniał Beksińskiego). Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

To nie jest tak, że nasz kraj za granicą patrzą tylko i wyłącznie przez pryzmat nieszczęść historycznych. Dostrzegane są też choćby polskie gry, przede wszystkim Wiedźmin, wiadomo – ale nie tylko. Takie dyskusje czyta się świetnie, bo widać, że obraz Polski za granicą rzeczywiście się zmienia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)