Demoniczny Top 10

Strona głównaDemoniczny Top 10
14.05.2009 17:00
main2
main2
Ireneusz Podsobiński
Ireneusz Podsobiński

Wczoraj były anioły, więc dzisiaj czas na demony, a to wszystko za sprawą nowego filmu na podstawie prozy Dana Browna Anioły i Demony, który jutro wchodzi na nasze ekrany. W tym przypadku ciężej było wybrać Top 10, gdyż wszelkie złe duchy i piekielne stworzenia to chleb powszedni połowy horrorów. Dlatego też koniecznie podajcie swoje typy, bo moja lista to zaledwie skrawek demonicznej tematyki.

Wczoraj były anioły, więc dzisiaj czas na demony, a to wszystko za sprawą nowego filmu na podstawie prozy Dana Browna Anioły i Demony, który jutro wchodzi na nasze ekrany. W tym przypadku ciężej było wybrać Top 10, gdyż wszelkie złe duchy i piekielne stworzenia to chleb powszedni połowy horrorów. Dlatego też koniecznie podajcie swoje typy, bo moja lista to zaledwie skrawek demonicznej tematyki.

  1. Noc demonów (Night of the Demons)

Lata 80-te podpadły mi pod względem muzyki, ale dla maniaków horroru był to raj. Co prawda powstawało wtedy od groma kiczowatych produkcji, jednakże były one na tyle pocieszne, że oglądanie ich sprawiało autentyczną radość (nie to co dzisiaj wyrabia Uwe Boll). Jedną z takich pozycji jest Noc demonów z 1988 roku. Seks, krew i demony ? czego chcieć więcej od campowego kina? Remake już w drodze?

  1. Złote dziecko (The Golden Child)

Pozostajemy w latach 80-tych, kiedy to wielką karierę robił Eddie Murphy. Jedną z moich ulubionych pozycji komika jest komedyjka o cudownym dziecku, które pojawia się raz na tysiąc lat by przynieść światu pokój. Nie po myśli jest to demonowi Sardo Numpsie, który porywa tybetańskiego chłopca. W pogoń (za pomocą drobnej perswazji) rusza Chandler Jarrell.

  1. Duch (Poltergeist)

Jeśli za produkcję horroru bierze się Steven Spielberg, czy może wyjść z tego coś strasznego? Tak, o ile wspomoże go reżyser oryginalnej Teksańskiej masakry piłą mechaniczną, Tobe Hooper. O demonicznym pochodzeniu filmu niech świadczy fakt, że sporo aktorów zginęło po jego nakręceniu ? stąd mówiło się o klątwie poltergeista. Tutaj remake także w drodze.

  1. Hellboy

Demon po stronie dobra. Byłby po stronie zła (nazistów), gdyby nie aliancki szturm w trakcie odprawiania satanistycznej ceremonii. Jej wynikiem było pojawienie się syna Szatana, którego nazwana Hellboy i wytrenowano na członka tajnej organizacji B.B.P.O (Biuro Badań Paranormalnych i Obrony). Biedny chłopak musi się mierzyć z wszelakimi demonami ? na zdjęciu staje w szranki z Sammaelem.

  1. W sieci zła (Fallen)

Denzel Washington kontra demon Azazel. Jak tu pokonać szatańskie nasienie, które przejmuje kontrolę nad człowiekiem i wystarczy dotknięcie by przeskoczyć na inne ciało? Co ciekawe, w Ameryce istnieje Kościół Azazela, w którym czci się go jako reprezentanta prawdziwej ludzkiej natury.

  1. Silent Hill

Plejada demonicznych postaci w tej ekranizacji kultowej już gry robi wrażenie przede wszystkim wyglądem ? Piramidogłowy, pielęgniarki, dzieci itd. Miasteczko spowite we mgle, gdy tylko pojawia się Ciemność wyłażą wszelakie straszydła, coś czai się w podziemiach szpitala ? klimatu filmowi nie można odmówić.

  1. Martwe zło (Evil Dead)

Debiut Sama Raimi nakręcony za skromne pieniądze. Dlaczego od horroru reżyser poszedł w dalszych częściach w stronę komedii, ciężko mi powiedzieć. W każdym razie demony wywołane niechcący za pomocą księgi Necronomicon do dzisiaj robią wrażenie. Idealny przykład na to, że nie trzeba milionów dolarów na CGI ? wystarczy odpowiedni makijaż i już można w portki robić.

  1. Wysłannik piekieł (Hellraiser)

Clive Barker wyreżyserował własną nowelę o sadomasochistycznych demonach, Cenobitach. Jak określa sam autor, ?Cenobici to pół-duchowy zakon nieumarłych masochistów, niewolników wrażliwości?. Lubują się w zadawaniu rozkosznego bólu, zazwyczaj jednak kończącego się śmiercią. Cóż, spotkanie z nimi na własną odpowiedzialność.

  1. Adwokat diabła (The Devil?s Advocate)

Bycie synem Szatana ma swoje wady i zalety - Keanu Reeves się o tym przekonał. O konsekwencjach zadawania się z tym towarzystwem przekonała się także jego żona, która wpadła w obłęd po tym jak na każdym kroku widziała demony. Ale kto powiedział, że życie u boku Diabła jest proste?

  1. Egzorcysta (The Exorcist)

Biedna Regan została opętana przez demona Pazuzu, który wyrabiał z nią co chciał ? kazał się nawet gwałcić? sami wiecie czym. Można nie wierzyć we wszelakie paranormalne zjawiska, ale sugestywny obraz potrafi przerazić bardziej niż prawda.

Udostępnij:
Komentarze (0)