Deski rozdzielcze przyszłych Fordów | Technologia LCD

Deski rozdzielcze przyszłych Fordów | Technologia LCD
Arkadiusz Gabrysiak

30.10.2008 07:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ford od 2010 roku planuje w swoich modelach hybrydowych wprowadzić nowatorskie rozwiązanie dotyczące deski rozdzielczej. Wskaźniki mają być wyświetlane za pomocą ekranu LCD.

Ford od 2010 roku planuje w swoich modelach hybrydowych wprowadzić nowatorskie rozwiązanie dotyczące deski rozdzielczej. Wskaźniki mają być wyświetlane za pomocą ekranu LCD.

W dobie elektronizacji wszystkich sfer życia, tylko kwestią czasu było zastąpienie tradycyjnych wskaźników analogowych w samochodach, ekranami LCD. Ford planuje w 2010 roku wprowadzić właśnie to rozwiązanie w swoich modelach z napędem hybrydowym. Deska składać się ma z analogowego prędkościomierza oraz dwóch ekranów LCD po jego obu stronach.

Rozwiązanie to, poza wyświetlaniem oczywistych funkcji jak obroty silnika czy ilość paliwa w baku pozwala także wyświetlać inne elementy w zależności od wybranych przez użytkownika preferencji. Kierowca będzie mógł samodzielnie dopasowywać wygląd wyświetlacza do swoich aktualnych potrzeb. I tak na ekranach może znaleźć się na przykład poziom naładowania baterii, efektywność jazdy czy procent wykorzystania silnika elektrycznego. Po zakończonej podróży ekran uraczy nas natomiast wszelkimi statystykami z przejechanych kilometrów.

Taki ekran stwarza także w przyszłości możliwość sterowania nawigacją GPS, radiem czy innymi urządzeniami multimedialnymi - o tym Ford na razie nie wspomina.

Ciekawe czy takie ekrany zdobędą zaufanie u przyszłych nabywców. Ja jestem raczej tradycjonalistą w tym względzie i wolę analogowe wskaźniki. Druga sprawą jest czy taka ilość informacji na desce rozdzielczej i tyle możliwości konfiguracji nie będzie rozpraszać kierowcy w czasie jazdy. Jedno trzeba jednak przyznać -wyświetlacz taki prezentuje się całkiem przyzwoicie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)