Dlaczego 3D nie działa i nigdy nie będzie działać?

Męczy już Was wszędobylskie 3D? Uważacie, że obraz trójwymiarowy wcale nie jest rewolucją jakiej potrzebuje kino? Spokojnie, nie jesteście sami.

Fot. Geek Night Out
Fot. Geek Night Out
Szymon Adamus

Męczy już Was wszędobylskie 3D? Uważacie, że obraz trójwymiarowy wcale nie jest rewolucją jakiej potrzebuje kino? Spokojnie, nie jesteście sami.

Walter Murch to człowiek, dzięki któremu "Czas Apokalipsy" dostał Oscara za najlepszy dźwięk, a "Angielski pacjent" za dźwięk i montaż. Ten pan wie jak pokroić i udźwiękowić film, by wyglądał i brzmiał dobrze. Uważa też, że 3D w kinie nigdy nie będzie działało tak jak powinno.

[cytat]Największy problem, to fakt, że widownia musi skupiać wzrok na ekranie oddalonym od siebie o, powiedzmy, 24 metry. Jest to stała bez względu na wszystko - napisał Murch w odpowiedzi na recenzję filmu "Zielony Szerszeń 3D" Rogera Eberta. Ich oczy muszą jednak zbiegać się w odległości 3, 18 czy 36 metrów, w zależności o tego jaka jest iluzja.[/cytat]

Walter Murch podczas pracy
Walter Murch podczas pracy

Murch uważa, że próba zmuszenia mózgu do skupiania się na dwóch odległościach jednocześnie jest czymś czego nie da się przeskoczyć rozwojem technologicznym i na co nie przygotowały nas miliony lat ewolucji.

[cytat]To tak jak z uderzaniem się w głowę i ruszaniem ręką po brzuchu w tym samym momencie. "Procesor" naszego mózgu musi bardziej się wysilać i dlatego po 20 minutach tak wielu ludzi dostaje bólów głowy.[/cytat]

Odbija się to na pracy montażysty, który nie może "ciąć" filmu 3D z takim samym dynamizmem jak 2D. Ludzki mózg potrzebuje więcej czasu na przetworzenie obrazu 3D.

Aż boję się jak w związku z tym będą czuli się widzowie po seansie trójwymiarowych "Transformerów 3". Dwie pierwsze części tej serii wywoływały ból głowy nawet w dwóch wymiarach ;)

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.