Dlaczego Gorilla Glass jest takie mocne?

Dlaczego Gorilla Glass jest takie mocne?

Dlaczego Gorilla Glass jest takie mocne?
Dlaczego Gorilla Glass jest takie mocne?
Krzysztof Basel
22.02.2011 20:00, aktualizacja: 11.03.2022 12:05

Jest ultracienkie, ale niesamowicie wytrzymałe. Delikatne, ale niemal pancerne. Bardzo drogie, ale wykorzystywane w co piątej komórce na świecie. Poznajmy tajemnicę Gorilla Glass – wyjątkowo odpornego szkła, które chroni ekrany wielu smartfonów, w tym iPhone’a 4.

Jest ultracienkie, ale niesamowicie wytrzymałe. Delikatne, ale niemal pancerne. Bardzo drogie, ale wykorzystywane w co piątej komórce na świecie. Poznajmy tajemnicę Gorilla Glass – wyjątkowo odpornego szkła, które chroni ekrany wielu smartfonów, w tym iPhone’a 4.

Ochronić to, co najważniejsze

Ekrany dotykowe to obecnie podstawowy element wielu mobilnych urządzeń – smartfonów, tabletów czy notebooków - i zarazem jedna z najdroższych ich części. Nic dziwnego, że coraz więcej producentów sięga przy ich produkcji po szkło, które ma ochronić ekrany przed zarysowaniami, pęknięciami czy zgnieceniami. Najlepszym materiałem dostępnym obecnie na rynku, który spełnia te wymagania, jest Gorilla Glass.

398403698512245198

Według Dave‘a Velasqueza, dyrektora ds. marketingu firmy Corning, producenta szkła, Gorilla Glass jest wykorzystywane w ok. 20% telefonów komórkowych na świecie. Daje to imponującą liczbę ok. 200 milionów urządzeń.

W Gorilla Glass jest wyposażone obecnie ponad 300 modeli urządzeń – głównie smartfonów. Szkłem tym pokryto np. ekran iPhone’a 4, ale także Motoroli Droid, Samsunga Galaxy S czy S8500 Wave. Gorilla Glass chroni również ekrany notebooków Dell Adamo, zaprezentowanych ostatnio tabletów Acer ICONIA Tab czy nowych telewizorów LCD Sony Bravia.

Czym jest Gorilla Glass?

Gorilla Glass to połączenie czystego piasku (dwutlenek krzemu) i naturalnie występujących substancji chemicznych (nie wiadomo dokładnie jakich), pozbawionych zanieczyszczeń i przetopionych. Stopiony materiał kształtuje się w długie arkusze glinokrzemianowego szkła o grubości 0,59 mm.

398403698512572878

Ale to nie koniec, ponieważ szkło w takiej postaci nie jest wcale zbyt wytrzymałe. Dalszy proces hartowania pancernego szkła opisuje w wywiadzie dla SmartPlanet inżynier Gorilla Glass, Donnell Walton:

Chemiczne hartowanie szkła polega na zanurzeniu go w kąpieli solankowej i szpikowaniu jego powierzchni większymi jonami pod ciśnieniem.

Co wyróżnia produkt firmy Corning na tle konkurencji? Gołym okiem nie da się dostrzec tej różnicy.

Gorilla Glass odróżnia się od innych szkieł budową, która sprzyja głębszej penetracji powierzchni przez jony, a to znaczy, że materiał znosi mocniejsze uderzenia i głębsze zadrapania.

W praktyce oznacza to, że bardzo trudno uszkodzić lub zniszczyć Gorilla Glass. Produkt firmy Corning jest o wiele bardziej odporny na zarysowania czy pęknięcia niż inne rodzaje szkła.

Fun with Gorilla Glass

Sam miałem okazję przez dłuższy czas testować, jak Gorilla Glass sprawuje się w iPhonie 4, którym pokryto ekran urządzenia. Po 4 miesiącach testów na smartfonie Apple’a praktycznie nie ma rysek z przodu. Ku radości Apple Europe, nie zrzucałem go, nie obijałem, ani nie próbowałem złamać, ale z drugiej strony nie obchodziłem się z nim jak ze złotym jajkiem.

Smok przeciw gorylowi

Do tej pory Gorilla Glass to w zasadzie jedyny rodzaj szkła, który potrafi tak skutecznie zabezpieczyć ekrany przez zarysowaniami czy uszkodzeniami. Niedawno w Internecie pojawił się jednak film ukazujący konkurenta produktu Corning Inc.

Dragontrail to zupełnie nowe, wyjątkowo mocne szkło produkowane przez japońską firmę Asahi. Nie mamy informacji, czy produkt został lub zostanie wykorzystany w jakimkolwiek urządzeniu, ale możemy zobaczyć, jakie są jego możliwości.

Asahi Glass demos Dragontrail, a tough glass for consumer electronics

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)