Dlaczego Microsoft nie świętuje 10-lecia Windowsa XP?

Strona głównaDlaczego Microsoft nie świętuje 10-lecia Windowsa XP?
27.08.2011 16:53
Wszystkiego najlepszego, Windowsie XP! (Fot. Flickr/ritchielee/Lic. CC by-sa)
Wszystkiego najlepszego, Windowsie XP! (Fot. Flickr/ritchielee/Lic. CC by-sa)

Windows XP skończył 10 lat. Mimo zaawansowanego wieku, produkt Microsoftu trzyma zaskakująco dobrą formę i wciąż pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Czy nadszedł już czas, by oddał to miejsce swoim następcom?

bEUeqvKJ

Windows XP skończył 10 lat. Mimo zaawansowanego wieku, produkt Microsoftu trzyma zaskakująco dobrą formę i wciąż pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Czy nadszedł już czas, by oddał to miejsce swoim następcom?

Prezentując w 2001 roku swój najnowszy produkt, Microsoft zadbał o odpowiednią oprawę. 24 sierpnia w obecności dziennikarzy Bill Gates i Jim Allchin, prezes do spraw platform i usług, odebrali nośniki z Windowsem XP i wsiedli do helikoptera, aby dostarczyć „gorący” system do producentów sprzętu – Della i HP.

Windows XP - The Commercial That Started It All

Reklamy, poprzedzające premierę obiecywały naprawdę wiele. Wyrwać korpoludka z openspace'owego biura i sprawić, by przy muzyce Madonny latał niczym Superman? Inne systemy tego nie potrafiły! ;)

bEUeqvKL

[blo-link-inner href="http://vbeta.pl/2011/08/26/spor-uke-i-uokik-co-bedzie-lepsze-dla-klientow"]Spór UKE i UOKiK. Co będzie lepsze dla klientów?[/blo-link-inner]

Oficjalna, wielka impreza z okazji debiutu nowego Windowsa niestety nie odbyła się. Fetę zaplanowano na 25 października, ale niejaki Osama, być może urażony brakiem zaproszenia, wyraził swoje niezadowolenie 11 września.

Z hucznej inauguracji nowego systemu trzeba było zrezygnować, poprzestając na skromej prezentacji produktu.

Windows XP Launch

Od tamtych wydarzeń minęło 10 lat, ale Windows XP nadal nie ma szczęścia do imprez. Dzisiaj, gdy nadarza się okazja do świętowania okrągłego jubileuszu, Microsoft nie ma zamiaru obchodzić urodzin Windowsa XP. Dlaczego?

bEUeqvKR

Choć Windows XP towarzyszy nam od dekady, wciąż – mimo istnienia dwóch następców – pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Nic zatem dziwnego, że Microsoft, zamiast celebrować sukces swojego produktu, wolałby zapewne jak najszybciej go pogrzebać, aby zrobić miejsce dla najnowszej wersji Windowsa.

Niestety, Windows XP przez wiele lat wypracował sobie renomę systemu dopracowanego i niezawodnego. Warto jednak pamiętać, że nie od początku cieszył się tak dobrą opinią.

Jak słusznie zauważył analityk firmy Kirkland, Michael Cherry, pozytywne opinie i sentyment, jakim użytkownicy darzą wiekowy system Microsoftu, dotyczą Windowsa XP SP2.

[blo-link-inner href="http://vbeta.pl/2011/08/26/the-sims-social-najszybciej-rozwijajaca-sie-gra-spolecznosciowa-na-swiecie"]The Sims Social najszybciej rozwijającą się grą społecznościową na świecie[/blo-link-inner]

bEUeqvKS

To właśnie udostępniony w 2004 roku Service Pack 2 sprawił, że bezpieczniejszy Windows XP stał się na długie lata standardem nie tylko w dużych firmach, ale również w zastosowaniach domowych. Systemowi pomogło również kiepskie przyjęcie przez rynek jego następcy.

Windows Vista, który biektywnie rzecz biorąc nie jest złym produktem, zebrał na początku fatalne opinie ze względu na spore wymagania systemowe, problemy ze sterownikami i ogromne oczekiwania użytkowników, rozbudzone marketingiem Microsoftu.

Windows Vista Commercial

Opinie na temat Visty były na tyle mało zachęcające, że bardzo wielu użytkowników zdecydowało się pozostać przy znanym, sprawdzonym Windowsie XP. Skutki tego wyboru widoczne są do dnia dzisiejszego.

Popularność systemów operacyjnych w Polsce (Fot. Ranking.pl)
Popularność systemów operacyjnych w Polsce (Fot. Ranking.pl)

Stary Windows XP miał w poprzednim miesiącu 49,8 proc. udziałów w światowym rynku (w Polsce 54 proc.). I choć powoli, ale systematycznie traci na popularności na rzecz Windowsa 7, Microsoft życzyłby sobie zapewne, aby zmiana pokoleniowa następowała znacznie szybciej.

bEUeqvKT

[blo-link-inner href="http://vbeta.pl/2011/08/27/gigantyczna-kara-dla-googlea-firma-ma-zaplacic-500-mln-dolarow"]Gigantyczna kara dla Google’a. Firma ma zapłacić 500 mln dolarów![/blo-link-inner]

Mimo tego, firma z Redmond zadeklarowała wsparcie dla XP aż do 2014 roku. To istotne zwłaszcza dla klientów korporacyjnych, dla których zmiana systemu to operacja znacznie poważniejsza, niż zwykła instalacja i import starych ustawień.

Choć często spotykam się z opiniami, że XP to najlepszy system Microsoftu, nie wyobrażam sobie, by zamienić aktualnie używanego Windowsa 7 na staruszka sprzed dekady.

Windows XP niech spoczywa w pokoju i zajmie honorowe miejsce tam, gdzie powinien znaleźć się już dawno – na kartach historii. Zgadzacie się z taką opinią? A może nadal używacie Windowsa XP? Jeśli tak, to dlaczego?

Udostępnij:
bEUeqvKV
Komentarze (0)
bEUeqvLH