Do czego służy ten japoński robot? [wideo]

Japończycy są liderami w produkowaniu najbardziej dziwacznych konstrukcji, których zastosowanie nie mieści się w głowie przeciętnego przedstawiciela kultury zachodniej. Tym razem naukowcy przedstawili wynalazek, który ma zrewolucjonizować robotykę.

Do czego służy ten japoński robot? [wideo]
Grzegorz Nowak

Japończycy są liderami w produkowaniu najbardziej dziwacznych konstrukcji, których zastosowanie nie mieści się w głowie przeciętnego przedstawiciela kultury zachodniej. Tym razem naukowcy przedstawili wynalazek, który ma zrewolucjonizować robotykę.

Wygląd przedstawionego na zdjęciu urządzenia może budzić wiele nie do końca przyzwoitych skojarzeń, ale na wstępie rozwieję Wasze wątpliwości - to nie jest żadna nowoczesna sekszabawka. Wbrew pozorom to całkiem ciekawe i nowatorskie podejście do konstrukcji robotów, a ściślej do imitowania przez nich ludzkiej mowy.

Profesor Sawada zaprezentował na targach Robotech 2011 sztuczny układ mowy. Dotychczas problem mówiących robotów rozwiązywano za pomocą oprogramowania syntezującego mowę, jednak nie jest ono idealne. Dlatego naukowiec chciał stworzyć urządzenie, które będzie imitowało ludzki organ mowy i w ten sam sposób wytwarzało dźwięki.

Sprytne urządzenie, składające się kompresora powietrza, elastycznej tuby rezonansowej i odpowiedniego oprogramowania, symuluje pracę płuc, strun głosowych, jamy nosowej i języka, czyli organów odpowiedzialnych za ludzką mowę. Na razie wynalazek prezentuje się raczej ubogo, ale jeśli prace naukowców się rozwiną, niewykluczone, że wkrótce zobaczymy zupełnie nowe mówiące roboty.

Na poniższym filmiku konstruktor prezentuje swój wynalazek - niestety samej mowy nie usłyszycie.

Robotech Japan - Professor Sawada Talking Robot

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.