Do końca 2028 roku większość Polaków będzie miała inteligentne liczniki prądu

Do końca 2028 roku większość Polaków będzie miała inteligentne liczniki prądu

Do końca 2028 roku większość Polaków będzie miała inteligentne liczniki prądu
Adam Bednarek
19.02.2021 07:31

Plan jest "dość ambitny", ale możliwy do zrealizowania - twierdzą eksperci.

Wymiana liczników jest jednym z głównych celów nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Plan zakłada, że do końca 2028 roku liczniki zostaną wymienione w 80 proc. końcowych odbiorców energii, w tym w przynajmniej 80 proc. gospodarstw domowych.

Wymiana liczników na inteligentne powinna zapewnić rozwój konkurencji i dostępność nowych produktów dla odbiorców energii elektrycznej, takich jak np. taryfy dynamiczne. Przyczyni się też do poprawy funkcjonowania energetyki w obszarze efektywności, ponieważ wymiana liczników zwiększy świadomość odbiorców na temat tego, jak jest zużywana energia, w jakich godzinach i jak można ją oszczędzać

Obecnie inteligentne liczniki znajdą się u niecałych 2 mln Polaków. Docelowa liczba zakłada 16,3 mln użytkowników końcowych.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że korzyści, jakie płyną z wymiany liczników, wyniosą aż 11,3 mld zł u użytkowników końcowych.

Ma to związek z tym, że nowoczesne liczniki pozwolą rozliczać się za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia, a nie według prognoz. Na dodatek system sprawi, że będzie można zarządzać popytem energii oraz obniżać szczytowe zapotrzebowanie.

Autorzy projektu wspominają również o skuteczniejszym wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii oraz ograniczeniu strat związanych z nielegalnym poborem energii

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)