Do końca 2028 roku większość Polaków będzie miała inteligentne liczniki prądu

Plan jest "dość ambitny", ale możliwy do zrealizowania - twierdzą eksperci.

Do końca 2028 roku większość Polaków będzie miała inteligentne liczniki prądu
Adam Bednarek

Wymiana liczników jest jednym z głównych celów nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Plan zakłada, że do końca 2028 roku liczniki zostaną wymienione w 80 proc. końcowych odbiorców energii, w tym w przynajmniej 80 proc. gospodarstw domowych.

Wymiana liczników na inteligentne powinna zapewnić rozwój konkurencji i dostępność nowych produktów dla odbiorców energii elektrycznej, takich jak np. taryfy dynamiczne. Przyczyni się też do poprawy funkcjonowania energetyki w obszarze efektywności, ponieważ wymiana liczników zwiększy świadomość odbiorców na temat tego, jak jest zużywana energia, w jakich godzinach i jak można ją oszczędzać

Obecnie inteligentne liczniki znajdą się u niecałych 2 mln Polaków. Docelowa liczba zakłada 16,3 mln użytkowników końcowych.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że korzyści, jakie płyną z wymiany liczników, wyniosą aż 11,3 mld zł u użytkowników końcowych.

Ma to związek z tym, że nowoczesne liczniki pozwolą rozliczać się za energię elektryczną według rzeczywistego zużycia, a nie według prognoz. Na dodatek system sprawi, że będzie można zarządzać popytem energii oraz obniżać szczytowe zapotrzebowanie.

Autorzy projektu wspominają również o skuteczniejszym wykorzystaniu potencjału odnawialnych źródeł energii oraz ograniczeniu strat związanych z nielegalnym poborem energii

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.