Dobieramy przekątną telewizora do swojego pokoju

Kiedy kupujemy nowy telewizor, zwykle w tej chwili jest to plazma lub LCD, chcemy mieć jak najlepszą jakość obrazu. Sprawdzamy więc parametry wybranego modelu i oglądamy w sklepie przykładowe klipy, żeby sprawdzić, czy to jest właśnie to, czego oczekujemy.

Dobieramy przekątną telewizora do swojego pokoju
Kira Czarczyńska

11.02.2010 17:00

Dla komfortu oglądania ważne jest też jednak odpowiednie dopasowanie rozmiaru telewizora do odległości, z jakiej będziemy oglądać filmy. Ta zaś w dużej mierze zależy od gabarytów naszego pokoju. Jak dobrać optymalną przekątną ekranu?

Kiedy kupujemy nowy telewizor, zwykle w tej chwili jest to plazma lub LCD, chcemy mieć jak najlepszą jakość obrazu. Sprawdzamy więc parametry wybranego modelu i oglądamy w sklepie przykładowe klipy, żeby sprawdzić, czy to jest właśnie to, czego oczekujemy.

Dla komfortu oglądania ważne jest też jednak odpowiednie dopasowanie rozmiaru telewizora do odległości, z jakiej będziemy oglądać filmy. Ta zaś w dużej mierze zależy od gabarytów naszego pokoju. Jak dobrać optymalną przekątną ekranu?

Nie każdy może sobie pozwolić na to, żeby wydzielić osobny, spory pokój, tylko do oglądania telewizji. Większość z nas stawia go po prostu w salonie, często niewielkim, a na dodatek podzielonym funkcjonalnie na dwie części. Odległość kanapy czy foteli od ekranu jest więc stosunkowo nie duża.

Z drugiej strony, polubiliśmy duże telewizory, zwłaszcza, od kiedy mamy możliwość oglądania programów w jakości HD. Sęk jednak w tym, że za duży ekran zmuszać nas będzie do ciągłego przesuwania wzroku z jednej jego strony na drugą, a w skrajnych przypadkach - nawet do obracania głowy w celu śledzenia akcji filmu. Dobrze jest więc odpowiednio dobrać przekątną do warunków, jakie mamy w domu.

Ogólne zasady dobierania przekątnej ekranu

Używane do niedawna telewizory z kineskopem (CRT) wymagały dużo większej bezpiecznej odległości od oczu, niż obecnie kupowane LCD i plazmy - wynosiła ona 3, 5, a nawet 10-krotność przekątnej ekranu. Obecnie można siedzieć jednak znacznie bliżej, co nie tylko poprawia komfort oglądania, ale pozwala również na zakup znacznie większego telewizora, np. 42-calowej plazmy zamiast 21-calowego CRT.

Przy urządzeniach nowszej generacji optymalna odległość zależy między innymi od jakości oglądanego programu. Jeśli jest to standardowa rozdzielczość PAL, specjaliści mówią, że 1 cal przekątnej ekranu wymaga 10 cm dystansu, tzn. jeśli ekran telewizora ma np. 32'' należy go oglądać z odległości około 3 m. Filmy w jakości HD skracają jednak ten dystans o połowę.

Są to oczywiście bardzo ogólne zasady.

Pozwalają mniej więcej oszacować, co powinniśmy kupić. Jeżeli jednak nie chce nam się przeliczać tych wszystkich cali i metrów, możemy skorzystać z bardzo wygodnego konfiguratora zamieszczonego na stronie Centrum Dobrego Obrazu. Aplikacja przeliczy wszystko za nas, pokazując optymalne rozmiary ekranów TV, jakie możemy kupić do swojego mieszkania.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/02/konfiguratortv.jpg)

Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest wprowadzenie do symulatora rozmiarów pokoju, w którym stanie nasz nowy telewizor. Aplikacja wyświetli nam wówczas pomieszczenie o podanych parametrach, z dwoma elementami: kanapą i ekranem TV. Oba możemy przesuwać tak, żeby jak najdokładniej oddać sposób ustawienia mebli w naszym salonie - oddalać od siebie, zbliżać, zmieniać kąt w stosunku do ścian.

Kiedy już ustalimy położenie telewizora i mebli, po lewej stronie wybieramy rodzaj ekranu: CRT, LCD lub Plazma. Nad naszym "pokojem" możemy wówczas odczytać optymalną przekątną ekranu - będzie ona podświetlona na niebiesko. Kiedy wybierzemy inny rozmiar, kanapa zostanie automatycznie przesunięta na minimalną zalecaną odległość, oczywiście jeśli ściany na to pozwolą.

Prawda, że banalnie proste?

Pamiętajmy - to są tylko wskazówki!

Przed zakupem telewizora najlepiej jest sprawdzić jeszcze "w praktyce" jak z zalecanej odległości będzie nam się oglądało filmy na danej przekątnej ekranu. W niemal wszystkich sklepach można przeprowadzić szybki test: znaleźć podłączony TV o rozmiarach, jakie nas interesują, i stanąć w takiej odległości, w jakiej będziemy siedzieć w domu.

Uwaga! W niewielkim pomieszczeniu w mieszkaniu telewizor będzie wyglądał na znacznie większy, niż w przestronnym salonie RTV. Zawsze należy wziąć na to pewną poprawkę, bo wybierając w sklepie, odruchowo będziemy chcieli wziąć większy, niż rzeczywiście potrzebujemy. Dlatego warto spisać sobie wartości podane przez konfigurator i traktować je jako wskazówkę.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.