Dobierz żarówkę do pomieszczenia

Dobierz żarówkę do pomieszczenia

Do punktowego oświetlenia salonu świetnie będą nadawać się żarówki LED, które można zamontować np. w lampie
Do punktowego oświetlenia salonu świetnie będą nadawać się żarówki LED, które można zamontować np. w lampie
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Scovad
Tomasz Karkuć
05.07.2017 10:46, aktualizacja: 09.03.2022 11:05

W domu liczą się nawet najdrobniejsze detale. Dlatego warto uważać przy zakupie choćby tak niepozornych akcesoriów jak żarówki, które zawsze należy wybierać uwzględniając rodzaj i funkcję danego pomieszczenia. Podpowiadamy, do jakich pomieszczeń pasują najpopularniejsze żarówki.

Tradycyjne żarówki żarowe

Tradycyjne żarówki, zwane żarówkami żarowymi, zdaniem wielu osób przeszły już do lamusa, a mimo to nadal są chętnie kupowane. Powód? Są to po prostu tanie żarówki do wnętrz, których dodatkową zaletą jest uniwersalność.

Żarówki żarowe mogą być stosowane w przypadku wielu rodzajów pomieszczeń, ale generalnie lepiej nadają się do oświetlenia ogólnego niż do oświetlenia miejscowego. Przyczyną jest to, że długo używane żarówki żarowe świecą z coraz mniejszą intensywnością.

Światło emitowane przez zwykłe żarówki może nie być wystarczające do czytania, pisania i wykonywania innych czynności, które wymagają większego wysiłku wzrokowego. W związku z tym tradycyjne żarówki lepiej sprawdzą się w łazience, przedpokoju czy na korytarzu niż w salonie lub w gabinecie.

Klasyczne żarówki to idealne rozwiązanie w przypadku tzw. pomieszczeń użytkowych, takich jak pralnia, kotłownia czy spiżarnia, które często wchodzą w skład większych domów jednorodzinnych. W pomieszczeniach tego typu zwykle nie są potrzebne żarówki o dużej mocy strumienia świetlnego ani produkty wysoce energooszczędne.

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe tym różnią się od zwykłych żarówek, że przez cały czas działania świecą one z dokładnie taką samą intensywnością. Światło, którym świecą żarówki halogenowe jest w dodatku znacznie bielsze niż światło żarówek żarowych, co pozytywnie wpływa na kolorystykę danego pomieszczenia.

Tak naprawia się komputery

Żarówki halogenowe w salonie będą spisywać się równie dobrze jak w garderobie, gdyż w obu tych pomieszczeniach warto postawić na dobrej jakości oświetlenie punktowe. W związku z tym żarówki halogenowe często stosuje się w celu skierowania większego strumienia światła na najważniejszy punkt pomieszczenia, np. stół w jadalni lub kominek w salonie.

Halogenowe żarówki są też dobrym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia lustra znajdującego się w łazience. W takiej sytuacji należy jednak umiejętnie je zainstalować, aby odbite przez lustro światło halogenów nie raziło w oczy.

Żarówki LED

Najmodniejszymi żarówkami do pomieszczeń są żarówki LED, które wciąż uchodzą za stosunkowo drogi rodzaj oświetlenia, choć ich cena stopniowo spada. Obecnie można już kupić niewielkie żarówki LED w cenie poniżej 20 zł.

Fenomen żarówek LED polega m.in. na tym, że są to niezwykle wydajne akcesoria, które nawet w pomieszczeniach, w których często włącza się światło, jak np. kuchnia czy salon, będą służyć długo, zużywając przy tym niewiele energii (nawet o 80 proc. mniej niż żarówki żarowe). Żarówki LED świetnie nadają się zarówno do miejscowego oświetlenia blatu, na którym przygotowujemy w kuchni potrawy, jak i do ogólnego oświetlenia sypialni, jeśli chcemy podkreślić wystrój całego wnętrza.

Powszechnie za wadę żarówek LED uważa się ich niewielki kąt rozproszenia światła. Niektóre modele żarówek LED doskonale radzą sobie jednak z tym problemem. W sklepach można bowiem spotkać oświetlenie LED, które zamiast szklanej bańki charakterystycznej dla zwykłych żarówek posiada liczne ścianki ustawione pod różnymi kątami. Na ściankach takiej żarówki znajdują się diody LED, które zapewniają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Żarówki LED z diodami umieszczonymi z każdej strony często posiadają opcję rozjaśniania i przyciemniania i świetnie sprawdzają się w przypadku oświetlenia ogólnego salonu czy łazienki.

Nie każdemu odpowiada jednak nowoczesny, surowy wygląd żarówek LED. Producenci znaleźli jednak rozwiązanie, które powinno zadowolić osoby mające taki gust, dlatego w sprzedaży są również tzw. świeczki mleczne. Świeczki mleczne to żarówki LED, które zdecydowanie mniej rzucają się w oczy i mają smukły, elegancki wygląd. Ich zaletą jest również mleczna barwa szklanej bańki, która przysłania mało atrakcyjne wnętrze takiej żarówki.

Mleczne żarówki LED mają wszechstronne zastosowanie - pasują w zasadzie do każdego rodzaju pomieszczeń i mogą być w nich śmiało eksponowane ze względu na uniwersalny kolor i ładny kształt.

Żarówki energooszczędne

Częstym wyborem, jeśli chodzi o oświetlenie domu czy mieszkania, są nadal żarówki energooszczędne, zwane czasem świetlówkami. Na ogół żarówki energooszczędne charakteryzują się zużyciem energii na podobnym poziomie co żarówki LED.

Przeciętna żywotność żarówek energooszczędnych wynosi 8000 godzin, dlatego są to idealne żarówki do kuchni, łazienki oraz innych pomieszczeń, w których często zapalamy światło. Żarówki energooszczędne zdecydowanie lepiej poradzą sobie jako element oświetlenia ogólnego pomieszczenia, zamontowane np. w żyrandolu, gdyż charakteryzują się znacznym rozproszeniem światła.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)