Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie?

Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie?

Termometrem bezdotykowym możemy zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też temperaturę otoczenia czy konkretnego przedmiotu
Termometrem bezdotykowym możemy zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale też temperaturę otoczenia czy konkretnego przedmiotu
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Truengtra_Paejai
Tomasz Karkuć
28.07.2017 08:03, aktualizacja: 05.06.2018 12:57

Termometry bezdotykowe coraz skuteczniej wypierają tradycyjne termometry rtęciowe. Nic dziwnego, bo dobry termometr bezdotykowy to uniwersalny przyrząd, który jest w stanie dokładnie zmierzyć temperaturę przy użyciu wiązek podczerwieni. Na co zwrócić uwagę kupując termometr bezdotykowy?

Termometry bezdotykowe – cena

Ile kosztuje termometr bezdotykowy? W powszechnym wyobrażeniu jest dużo droższy od zwykłego termometru rtęciowego. Kwota, jaką zapłacimy za dobry termometr bezdotykowy, oscyluje zwykle w przedziale 100-150 zł. W niektórych sklepach można jednak znaleźć prawdziwe okazje i kupić dobrej jakości termometr na podczerwień za mniej niż 100 zł.

Termometry bezdotykowe – zastosowanie

Czy warto kupić termometr bezdotykowy za takie pieniądze? Zdecydowanie warto, ponieważ w odróżnieniu od zwykłych termometrów rtęciowych jest to urządzenie, którym zmierzymy nie tylko temperaturę ciała człowieka. Za pomocą termometru bezdotykowego sprawdzimy także, jaka jest temperatura danego przedmiotu – może to być np. laptop, jeśli mamy obawy, że nasz komputer podczas pracy za bardzo się nagrzewa.

Opłacalny może być zwłaszcza zakup termometru bezdotykowego dla dzieci. Termometry bezdotykowe to bardzo higieniczne urządzenia, gdyż nie trzeba ich przykładać bezpośrednio do ciała, co ma duże znaczenie w przypadku maluchów, które w łatwy sposób łapią i przenoszą wszelkie bakterie. W dodatku jedną z funkcji termometrów bezdotykowych jest mierzenie temperatury cieczy i posiłków, w związku z czym można sprawdzić, czy dziecko nie poparzy sobie podniebienia jakimś posiłkiem lub napojem.

Termometry bezdotykowe – szybkość pomiaru

Termometry bezdotykowe są produktem polecanym nie tylko dzieciom, ale również dorosłym, a to ze względu na szybkość pomiaru temperatury. Nikt nie lubi trzymać termometru pod pachą przez wiele minut, aby dowiedzieć się, czy ma gorączkę. Tymczasem dobry termometr na podczerwień jest w stanie podać temperaturę ciała lub innego obiektu już po sekundzie od rozpoczęcia pomiaru.

Warto wspomnieć, że na szybkość mierzenia temperatury ma też wpływ banalna obsługa termometrów bezdotykowych, która zwykle polega na wciśnięciu jednego przycisku.

Termometry bezdotykowe – dokładność pomiaru

Dobre termometry bezdotykowe są w stanie podać wartość pomiaru z dużą dokładnością. Dokładność pomiaru w przypadku termometrów bezdotykowych jest tym większa, im lepiej termometr jest w stanie „rozpoznać” temperaturę otoczenia i nie uwzględniać tej wartości przy pomiarze temperatury obiektów lub osób znajdujących się w tym miejscu. Można przyjąć, że wiarygodne są te termometry bezdotykowe, które są w stanie podać temperaturę z dokładnością do 0,2-0,3 stopnia Celsjusza.

Termometry bezdotykowe – zakres pomiaru

Inną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie termometru bezdotykowego, jest zakres pomiaru temperatury. Jeśli termometr bezdotykowy ma nam służyć do pomiaru temperatury otoczenia czy sprawdzenia temperatury konkretnych przedmiotów, należy zwrócić uwagę na to, jaką skalę temperatur obsługuje dany przyrząd. Zwykle górnym limitem w przypadku dobrych termometrów na podczerwień jest temperatura rzędu 100-110 stopni Celsjusza.

Zakres pomiaru temperatury jest mniej istotną właściwością termometru bezdotykowego, jeśli chcemy wykorzystywać to urządzenie tylko w celu sprawdzenia, czy nie mamy gorączki.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)