Docs.com - Microsoft Office na Facebooku

Docs.com - Microsoft Office na Facebooku25.04.2010 16:08
Docs.com - Microsoft Office na Facebooku
Jakub Poślednik

Microsoft i Facebook uruchomiły wspólnie serwis o nazwie Docs.com. Ma być bezpośrednią konkurencją dla Google Docs. Serwis umożliwia tworzenie dokumentów z zakresu programów rodziny Microsoft Office, tyle, że online.

Microsoft i Facebook uruchomiły wspólnie serwis o nazwie Docs.com. Ma być bezpośrednią konkurencją dla Google Docs. Serwis umożliwia tworzenie dokumentów z zakresu programów rodziny Microsoft Office, tyle, że online.

[cytat][Docs.com] To moc pakietu Microsoft Office połączona z prostotą Facebooka - tak Mark Zuckerberg, szef Facebooka przedstawił Docs.com na konferencji F8.[/cytat]

Serwis jest obecnie w fazie testów. Na dostęp do niego trzeba poczekać, ale już teraz można się zarejestrować i poprosić o dostęp. Aby skorzystać z Docs trzeba być użytkownikiem Facebooka (Office Web Apps Microsoftu będzie jednak dostępne dla wszystkich). W zamierzeniach, udostępniona ma zostać zostanie możliwość tworzenia, edycji i dzielenia się dokumentami .doc .xls oraz .ppt. Po załadowaniu na facebooka, dokumentami będzie można manipulować na podobnej zasadzie co zdjęciami - będą się pojawiały na profilach, będzie można je komentować, współtworzyć i przesyłać sobie nawzajem.

381017430597968796
Źródło zdjęć: © [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/04/Screenshot20100425at12.55.26PM.png)

[cytat]To co rzuca się w oczy po przejrzeniu przykładowych dokumentów które są jednocześnie opisem Docs.com to przejrzystość strony z dokumentem, bardzo minimalistyczne podejście do nawigacji i prostota - pisze na swoim blogu Grzegorz Marczak.[/cytat]

Facebook Docs jest wciąż w wersji beta - nie wiadomo więc dokładnie jakie opcje znajdą się w finalnej wersji. Jednak wygląda na to, że microsoftowskie Web Apps wciąż oferuje wiele więcej możliwości niż Google Docs, mają również przewagę pełnej kompatybilności z biznesowym standardem Microsoft Office. Dla porównania - ostateczny kształt dokumentów stworzonych w Google Docs bardzo często pozostawia dużo do życzenia, a praca nad bardziej skomplikowanymi projektami w tym środowisku, zupełnie mija się z celem.

381017430598165404
Źródło zdjęć: © [źródło](http://vbeta.pl/images//2010/04/Screenshot20100425at2.44.06PM.png)

Użytkownicy FB z radością powitają możliwość tworzenia i dzielenia się dokumentami, jednak grupą docelową aplikacji są raczej studenci niż firmy. Microsoft na pewno skorzysta na ogromnej bazie potencjalnych klientów (400 mln ludzi na FB) dla swoich Office Web Apps, może dzięki temu uzyskać dobry start we współzawodnictwie z Google Docs.

Nie wygląda na to, że współpraca Microsoftu z Facebookiem będzie miała stały charakter. Dla Facebooka ważne jest, żeby udostępniać swoim użytkownikom jak najszerszą gamę aplikacji, nie tylko Docs.com. Z kolei dla Microsoftu, użytkownicy Facebooka najprawdopodobniej będą tylko ułamkiem wszystkich ludzi korzystających z Office Web Apps. Współpraca przy Docs.com powinna jednak pomóc obu firmom w walce ze wspólnym wrogiem - Google.

Źródło: guardian.co.uk

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)