Dodatki do Opery, które zwiększą możliwości przeglądarki i ułatwią Ci życie

Hard user (Fot. Flickr/totalAldo/Lic. CC by)
Hard user (Fot. Flickr/totalAldo/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

06.05.2011 09:48, aktual.: 14.01.2022 13:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W porównaniu z konkurencyjnymi przeglądarkami lista dodatków dla Opery nie jest imponująca. Mimo to z powodzeniem można wśród nich znaleźć przydatne narzędzia. Na które dodatki do Opery warto zwrócić uwagę?

W porównaniu z konkurencyjnymi przeglądarkami lista dodatków dla Opery nie jest imponująca. Mimo to z powodzeniem można wśród nich znaleźć przydatne narzędzia. Na które dodatki do Opery warto zwrócić uwagę?

Allegro Countdown

Allegro skutecznie utrudnia życie osobom, które lubią wiedzieć dokładnie, kiedy kończy się aukcja. Mało przejrzysta informacja - np. Do końca 6 dni (śro 04 maj 2011 19:50:02 CEST) - może zostać zastąpiona czymś znacznie czytelniejszym.

Nad standardowymi informacjami podawanymi przez Allegro dodatek Allegro Countdown wstawia własny precyzyjny licznik, który podaje, ile czasu pozostało do zakończenia aukcji.

VOD.Onet.pl

"Niestety przeglądarka z której korzystasz nie daje możliwości poprawnej instalacji programu potrzebnego do poprawnego wyświetlania strony oraz odtworzenia filmu. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej". Orly?

Onet twierdzi, że obsługiwana przez Silverlight usługa VOD nie działa w Operze. To nieprawda. Po zainstalowaniu dodatku VOD.Onet.pl blokowane do tej pory przez portal filmy można oglądać bez żadnych problemów.

Po zainstalowaniu VOD.Onet.pl Onet zaczyna współpracować ;)
Po zainstalowaniu VOD.Onet.pl Onet zaczyna współpracować ;)

Jako bonus za wcześniejsze niedogodności dodatek przy okazji usuwa reklamy wyświetlane przed filmami. Pozostaje tylko znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego Onet usiłuje wmówić internautom, że usługa VOD jest niedostępna dla norweskiej przeglądarki?

Uwaga! Choć podczas testów dodatek nie sprawiał żadnych problemów, inni użytkownicy sygnalizują, że w przypadku niektórych konfiguracji może nie działać prawidłowo.

Download Media Bar

Dodatki do Opery pozwalające na pobieranie filmów z YouTube należą do najpopularniejszych.

Po zainstalowaniu dodatku Download Media Bar i wskazaniu filmu kursorem pojawią się niewielkie ikony, pozwalające na pobranie filmu - rozwiązanie proste i skuteczne, nie zmieniające interfejsu odtwarzacza.

Download Media Bar działa w większości serwisów oferujących filmy online.

Reading List

Znalazłeś ciekawą stronę, ale nie masz w tej chwili czasu, aby ją przeczytać? Typowym rozwiązaniem jest dodanie jej do zakładek, ale można skorzystać z prostszego sposobu.

Dodatek Reading List pozwala na wygodne tworzenie listy stron do późniejszego przeczytania. Po zainstalowaniu na każdej z odwiedzanych witryn zobaczysz niewielką ikonę, pozwalającą na dodanie strony do wykazu lub usunięcie jej z niego.

W panelu konfiguracyjnym dodatku możesz wybrać położenie ikony tak, aby nie przeszkadzała w korzystaniu ze strony.

Turn Off the Lights

Dodatek przydaje się, jeśli nie oglądasz filmów z YouTube na pełnym ekranie. Białe tło i zawartość strony skutecznie rozpraszają. Po zainstalowaniu dodatku w momencie włączenia odtwarzania wszystkie elementy strony poza filmem zostają zasłonięte ciemnym filtrem.

BugMeNot

Wiele serwisów i forów pozwala na zapoznanie się z treścią wyłącznie zalogowanym użytkownikom. Jeśli planujesz częste korzystanie z takich stron, zapewne warto się zarejestrować.

Jeśli jednak nie masz zamiaru kiedykolwiek wracać na stronę, dodatek BugMeNot oszczędzi Ci żmudnego procesu rejestracji, zapewniając dostęp za pomocą któregoś ze zdefiniowanych kont.

Po wejściu na stronę wystarczy kliknąć jego ikonę, by pojawiło się okno z loginami i hasłami do serwisu, który aktualnie oglądamy. Dodatek nie pozwala – niestety- na automatyczne logowanie.

Translate

Google udostępnia doskonałe narzędzie, pozwalające na tłumaczenie obcojęzycznych stron WWW lub innych treści. Korzystanie z usługi Google’a wymaga jednak wejścia na stronę tłumacza i wklejenia linku lub tekstu.

Aby ułatwić sobie życie, warto zastosować dodatek Translate. Po wejściu na stronę w obcym języku, wystarczy kliknąć ikonę dodatku, aby na nowej karcie została otwarta strona z przetłumaczonym tekstem.

Panel konfiguracyjny dodatku umożliwia ustawienie domyślnego języka docelowego. Wybór języka możliwy jest również bezpośrednio przed tłumaczeniem z rozwijanej listy.

NoAds Fixed

AdBlock Plus to sieciowy odpowiednik wzorca z Sevres po względem skuteczności blokowania reklam. Opera – niestety – nie ma równie skutecznego dodatku.

Choć wbudowane w przeglądarkę narzędzia pozwalają na samodzielne blokowanie serwerów reklamowych oraz importowanie adresów takich serwerów z Sieci, rozwiązanie to jest znacznie mniej wygodne i skuteczne od ABP.

Na szczęście istnieją dodatki do Opery, eliminujące konieczność oglądania reklam. Jednym z nich jest NoAds Fixed. Wprawdzie testy wykazały, że niektóre reklamy przedzierają się przez filtry dodatku – można je jednak w łatwy sposób zablokować ręcznie.

Ponieważ Opera nie doczekała się jeszcze własnej wersji ABP, pozostaje korzystanie z innych narzędzi blokujących reklamy. NoAds Fixed – mimo pewnych wad - należy do najlepszych spośród nich.

Shareaholic for Opera

Jesteś aktywnym użytkownikiem internetowych społeczności? Znany z innych przeglądarek dodatek Shareaholic pozwoli Ci na łatwe dzielenie się ze światem swoimi sieciowymi odkryciami.

Shareaholic to podręczna lista sieciowych społeczności i innych stron, na których jednym kliknięciem można umieścić link do aktualnie oglądanej strony. Jak chwalą się twórcy dodatku, Shareaholic for Opera obsługuje obecnie ponad 250 różnych serwisów!

cleanPages

Choć Sieć coraz mniej przypomina zbiór dokumentów tekstowych, którym niegdyś była, często wszelkie graficzne dodatki tylko przeszkadzają. Gdy nie szukasz wrażeń wizualnych, ale konkretnych informacji, sięgnij po dodatki do Opery zmieniające wygląd stron.

Godnym polecenia jest cleanPages. Po włączeniu dodatku ze strony usuwane są wszelkie menu, reklamy czy informacje nie mające związku z główną treścią. Widoczne są tylko tekst i odnoszące się do niego zdjęcia.

Opera nie ma jeszcze tak rozbudowanej biblioteki dodatków, jak Firefox czy Chrome, jednak nawet skromna, licząca na razie około 500 pozycji lista pozwala znaleźć coś ciekawego. Z jakich dodatków najczęściej korzystacie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)