Dojazd na Święta do domu. Jak przeżyć?

Dojazd na Święta do domu. Jak przeżyć?
Sabina Stodolak

24.12.2008 11:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wigilia nie jest niestety dniem wolnym od pracy i niektórzy z nas muszą odsiedzieć swoje w pracy w Wigilię, a potem w pośpiechu pakować się do auta aby dojechać do rodziny na czas. Nierzadko podróż to kilkadziesiąt a nawet kilkaset kilometrów w korkach. Jak zapewnić sobie bezpieczną podróż i nie umrzeć z nudów i frustracji?

Wigilia nie jest niestety dniem wolnym od pracy i niektórzy z nas muszą odsiedzieć swoje w pracy w Wigilię, a potem w pośpiechu pakować się do auta aby dojechać do rodziny na czas. Nierzadko podróż to kilkadziesiąt a nawet kilkaset kilometrów w korkach. Jak zapewnić sobie bezpieczną podróż i nie umrzeć z nudów i frustracji?

Przygotuj auto

W ramach przygotowania auta przed Wigilijną podróżą trzeba koniecznie dokonać kilku czynności sprawdzających stan naszego pojazdu.

 • Ciśnienie w oponach - sprawdź stan opon a jeśli ciśnienie jest zbyt niskie jedź na stację benzynową i doprowadź ciśnienie w oponach do pożądanego poziomu. Po pierwsze prawidłowe ciśnienie w oponach to oszczędność na paliwie, po drugie - bezpieczeństwo jazdy. Zwłaszcza jeśli spadnie dziś zapowiadany przez synoptyków śnieg.
 • Zestaw ratunkowy - uzupełnij apteczkę i upewnij się, że Twoja komórka jest w pełni naładowana - rodzina na pewno kilkakrotnie będzie dzwonić z pytaniem ?Czy juz dojeżdżasz. Sprawdź czy masz zapasową oponę w dobrym stanie, zestaw kluczy i bezpieczniki.
 • Ubezpieczenie OC - choć przepisy tego wymagają i nie powinieneś jeździć bez ubezpieczenie, sprawdź czy na pewno masz przy sobie dowód zapłaty. Kontrole na drodze będą na porządku dziennym.

Droga

 • Sprawdź trasę przejazdu nawet jeśli znasz ją na wylot i poszperaj w Internecie czy czasem nie pojawiły się jakieś nowe objazdy i dodatkowe utrudnienia na drodze. Może warto wybrać dłuższą ale mniej uczęszczaną trasę aby ominąć korki?
 • Zaplanuj podróż tak, aby uniknąć największych korków. Jeśli kończysz pracę w godzinie szczytu może warto opóźnić wyjazd o godzinę czy dwie? Może się okazać że późniejszy wyjazd i tak doprowadzi Cię na miejsce na tą samą godzinę, wyjeżdżając wcześniej utkniesz bowiem w korkach. Postaraj się przypomnieć zeszłoroczną wyprawę.
 • Włącz radio - informacje drogowe na trasie mogą być niezwykle przydatne - informacje o objazdach i zakorkowanych ulicach pozwolą Ci szybciej przedrzeć się przez miasto.

Jedzenie

 • Zjedz posiłek na 30 minut przed wyruszeniem z domu - nie będziesz głodny aż do samej kolacji. ( o ile nie hołdujesz tradycji nie jedzenie czegokolwiek - wtedy czeka Cię podróż z towarzyszeniem poburkiwań twego brzucha)
 • Weź ze sobą przekąski - batoniki i cukierki - ważne aby miały cukier - nie pozwoli ci zasnąć za kierownicą, a jeśli dodatkowo jedziesz z dziećmi dając im batonika kupisz sobie chwilę spokoju.
 • Nie jedz w przydrożnych budkach z hot-dogami - jeśli jesteś głodny podczas podróży znajdź sklep spożywczy lub kup batonika, ale nie wybieraj fast -foodów. Po pierwsze dlatego że są niezdrowe, po drugie dlatego, że przed świętami mogą nie być świeże, a zatrucie pokarmowe na święta to prawdziwa porażka.

Dzieci

 • Jeśli masz dzieci i nie udało Ci się nadać ich w paczce na koszt odbiorcy, musisz pamiętać o kilku rzeczach
 • Dzieci się nudzą, przygotuj więc kilka gier i zabaw, którymi możesz zając dzieci
 • Pozwól im wziąć do samochodu zabawki
 • Pamiętaj o cukierkach, batonikach lub innych przekąskach którymi możesz kupić nieco spokoju lub użyć ich w formie przekupstwa
 • Weź do samochodu koc i małe poduszki - dzieci mogą zmęczyć się długą podróżą i zasnąć
 • Jeśli zatrzymujesz się na wyjście do toalety upewnij się, czy wszyscy pasażerowie skorzystali - nie chcesz przecież za 30 km szukać kolejnej toalety

Stres

 • Staraj się nie irytować i pielęgnować w sobie świąteczny nastrój - reszta kierowców jest tak samo zdenerwowana i zirytowana korkami jak ty.
 • Przygotuj sobie muzykę, którą lubisz i która poprawia Ci nastrój. Włączaj ja w przerwach między wiadomościami drogowymi
 • Jeśli jedziesz sam, zajrzyj na stronę ekoprzejazdy.pl(http://www.ekoprzejazdy.pl/) - może jakiś spóźniony student czeka na transport? Nie będziesz jechał sam, więc przynajmniej nie zaśniesz nad kierownicą.

Szerokiej drogi i bezpiecznego dojazdu do rodziny. Bez korków!

fot.:Marco Ariesen

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)