"Donieś i ukarz". Skandaliczna akcja antypiracka w polskiej Sieci [wideo]

"Donieś i ukarz". Skandaliczna akcja antypiracka w polskiej Sieci [wideo]02.11.2010 07:14
Oni Nielegalni (Fot. YouTube)
Oni Nielegalni (Fot. YouTube)
Wojtek Wowra

Dziś rano trafiłem na kanał akcji "Oni Nielegalni - Donieś i ukarz" w serwisie YouTube. Ktoś umieścił tam kilka antypirackich klipów. Od niektórych włos jeży się na głowie.

Dziś rano trafiłem na kanał akcji "Oni Nielegalni - Donieś i ukarz" w serwisie YouTube. Ktoś umieścił tam kilka antypirackich klipów. Od niektórych włos jeży się na głowie.

Sprawa wypłynęła wczoraj na Wykopie. Napisano tam:

Choć jestem zdecydowanym przeciwnikiem piractwa, zarówno oprogramowania, jak również audiowizualnego, to po obejrzeniu nowej kampanii antypirackiej stwierdziłem, że jest... kontrowersyjna... Według wielu jest żałosna...

Poniżej znajdował się link do klipu wideo opowiadającego historię młodego małżeństwa. On ją zdradził, ona postanowiła na niego donieść. On miał w firmie nielegalne oprogramowanie, zapłacił więc kilkaset tysięcy złotych kary. Rzućcie okiem:

Oni-nielegalni: Anna została zdradzona przez Leszka. Doniosła na niego.

Obejrzałem materiał kilka razy i zawsze dochodziłem do tego samego wniosku - klip przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Jednocześnie przez drewniane aktorstwo jest w pewnym sensie śmieszny ;). Dlatego raczej żadnego pirata do legalnego oprogramowania nie przekona.

W kanale Oni Nielegalni można znaleźć jeszcze kilka innych, równie kontrowersyjnych materiałów. Aktorzy przeklinają i promują najgorszego rodzaju donosicielstwo ("doniosę na niego, ale tylko dlatego, że zaszedł mi za skórę").

Kto jest odpowiedzialny za publikację tych materiałów? Jeden z wykopowiczów napisał o "firemce z Konina". Po najechaniu na link Sprawdź legalność oprogramowania na stronie Oni-nielegalni.pl widać przekierowanie do domeny http://comp-net.pl/ (NSFW).

Tam z kolei oferowany jest audyt oprogramowania. Jest to "kompleksowa identyfikacja zasobów informatycznych instytucji, co w efekcie końcowym ma dać (...) program naprawczy, po zrealizowaniu którego instytucja będzie w posiadaniu wyłącznie legalnego oprogramowania."

Co gorsza, jak napisał Zoecastillo:

I nawet nie próbujcie klikać "zgłoś przestępstwo", panowie od wiralu się już uzbroili w śliczny, śledzący redirect: http://www.oni-nielegalni.pl/js/redirect.js

Źródło: Wykop.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)