Drobne oszczędzanie czasu ? 10 pomysłów

Strona głównaDrobne oszczędzanie czasu ? 10 pomysłów
03.12.2009 11:00
Ben Kersey/SXC
Ben Kersey/SXC
Sabina Stodolak
Sabina Stodolak

Każdego dnia tracimy kilkanaście a nawet kilkadziesiąt minut cennego czasu tylko dlatego, że jesteśmy bałaganiarzami, którzy nie umieją zaplanować sobie czasu. Tymczasem wprowadzenie odrobiny dyscypliny do naszego życia, może pomóc nam zaoszczędzić nieco czasu, który wykorzystać możemy produktywnie lub?na odpoczynek, którego tak często nam brakuje. Gdzie tracimy cenny czas?

Każdego dnia tracimy kilkanaście a nawet kilkadziesiąt minut cennego czasu tylko dlatego, że jesteśmy bałaganiarzami, którzy nie umieją zaplanować sobie czasu. Tymczasem wprowadzenie odrobiny dyscypliny do naszego życia, może pomóc nam zaoszczędzić nieco czasu, który wykorzystać możemy produktywnie lub?na odpoczynek, którego tak często nam brakuje. Gdzie tracimy cenny czas?

Opcja drzemki w budziku

Wstawanie ? zwłaszcza zimą, kiedy poza łóżkiem jest zimno, a dookoła ciemno ? należy do najmniej przyjemnych części dnia. Dlatego uwielbiamy dosypiać. te dodatkowe 8 minut, które daje nam opcja drzemki w budziku wcale jednak nie sprawią że łatwiej nam się wstanie albo też, że będziemy bardziej wyspani. Albo wstawaj od razu (zaoszczędzisz 8 minut), albo nastaw budzik na 8 minut później ? później przerwiesz sen i będziesz o te 0,5% bardziej wyspany.

Regularny przegląd szafy

Regularnie (przynajmniej 4 razy do roku) rób generalne porządki w swojej szafie. Wyrzucaj te ubrania, których już nie używasz, a te ?za małe?, ?za duże?, ?do przeróbki? ? czyli te, z którymi mimo tego że ich nie nosisz, nie umiesz się rozstać, wrzuć do kartonów - niech czekają na lepsze czasy. Jeśli usuniesz z szafy rzeczy które do siebie nie pasują, bądź nie pasują na Ciebie, szybciej znajdziesz to, w co możesz się ubrać i nie będziesz tracić czasu na przymierzanie kolejnych kreacji.

Pilnuj czasu na zakupach

Przed wejściem do centrum handlowego czy sklepu samoobsługowego zrób nie tylko listę zakupów, ale też zaplanuj sobie czas, jaki możesz w sklepie spędzić. Brak zegarów i ?kojąca? muzyka w hipermarketach sprawiają, że tracimy poczucie czasu i snujemy się między alejkami. W efekcie łapiemy się na tym, że trzymamy w ręku słoiczek dżemu i czytamy jego skład?a przecież nikt w naszym domu nie jada dżemu!

Zapasowe rzeczy

Wyrób sobie nawyk dołączania do codziennej listy zakupów rzeczy, które musisz mieć w domu w zapasie (żarówka, baterie do pilota) i kupuj je od razu, kiedy zużyjesz ostatnią rzecz przy okazji zwykłych zakupów. Dzięki temu, nie będziesz musiał specjalnie wychodzić do sklepu kiedy rozładują Ci się baterie w Twojej bezprzewodowej klawiaturze. (jeśli używasz ogniwek kup przynajmniej dwie pary i ładuj od razu te, które Ci się wyczerpią).

Optymalizuj pracę przy komputerze

Kiedy kopiujesz coś na pendrive?a naprawdę nie musisz wpatrywać się w pasek kopiowania przez 45 sekund ? w tym czasie możesz sprawdzić maila. Jeśli rozmawiasz przez komunikator, po wysłaniu wiadomości, wracaj od razu do przerwanej rozmową czynności, zamiast czekać na odpowiedź.

Segreguj notatki od razu po ich zrobieniu

Kiedyś pisałam o tym, jak ważne jest posiadanie na podorędziu notesika czy nawet żółtych karteczek, na których zapisujemy ważne dla nas informacje ? pomysły, numery telefonów, plany. Narzędzi do organizacji takich danych jest dużo, ale nie zawsze mamy przy sobie komputer czy możliwość zapisania czegoś w telefonie, tradycyjny sposób więc nadal się przydaje. Po zapisaniu czegokolwiek ?na kolanie? staraj się od razu przenosić dane do jednego miejsca (np. tradycyjnego terminarza) aby uniknąć potem sytuacji typu ?czekaj, gdzieś zapisałem ten numer do stolarza, leżał gdzieś tutaj? moment ? kochanie, a nie wyrzucałeś takiego kawałka zużytego biletu? Zapisałem tam numer do stolarza??

Wyrzuć telewizor

Jestem ogromnym orędownikiem wyrzucania telewizora ? to nic więcej niż zjadacz czasu. Jeśli masz Internet ? a skoro to czytasz, to masz ? to masz dostęp do wszystkich ważnych informacji, newsów, edukacji i rozrywki bez irytujących reklam i straty czasu, którą za sobą niosą. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie życia bez telewizji, spędź czas na oglądaniu nieco bardziej produktywnie ? sprawdź, co możesz robić podczas oglądania telewizji.

Naucz się efektywnie wyszukiwać informacje w Sieci

Paweł napisał na ten temat bardzo wiele ? może warto jeszcze raz przeczytać?

Znajdź jedno miejsce na klucze

Klucze od domu są najczęstszym powodem naszego spóźniania się na poranny autobus do pracy. Znów je gdzieś rzuciliśmy i minuta spędzona na ich szukaniu może kosztować Cię spóźnienie. Spora część ludzi, trzyma klucze w koszyku bądź pudełku umieszczonym przy drzwiach, który wypełniony jest dziesiątkami innych rzeczy. Mając taki system mamy wprawdzie pewność, że klucze gdzieś tam są, ale grzebiąc w pudełeczku tracimy nie tylko czas ale i nerwy. Przybij sobie gwoździk kolo drzwi na który będziesz odwieszać klucze. Jeden gwoździk ? jedne klucze. Rozwiązanie banalne, a użyteczne.

Wytresuj rodzinę do właściwych zakupów

Jeśli nie mieszkasz sam, naucz domowników, aby każdy pamiętał o tym, by uzupełnić zapas rzeczy, którą skończył. (jeśli w grę wchodzą dzieci, aby informowały cię ? nawet SMSem- o tym, że właśnie wypiły resztkę mleka czy zużyły papier toaletowy). Dzięki temu, zrobisz zakupy po drodze do domu i unikniesz sytuacji w której wstajesz rano i okazuje się, że nie ma kawy (sytuacja niezwykle frustrująca dla kawoszy) lub sytuacji w której musisz dodatkowo ubierać się i wychodzić do sklepu aby kupić coś niezbędnego do dokończenia obiadu (bo ?ktoś zapomniał powiedzieć, że skończył przy okazji śniadania masło?, które jest Ci niezbędne)

Dzięki wprowadzeniu do codziennego życia tych kilu zmian nie zaoszczędzisz godzin. Tak naprawdę znacznie więcej czasu marnujemy w korkach czy podczas stania w kolejkach. Jest to jednak zawsze dodatkowe kilkanaście minut / godzina ? którą można spożytkować na sen, pracę nad sobą, bądź po prostu słodkie lenistwo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)