Drony z kamerą. Nowe przepisy od 31 grudnia. Sprawdź, co się zmieni

Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina, że już 31 grudnia 2020 roku wejdą w życie nowe przepisy Unii Europejskiej dotyczące dronów. Operatorzy urządzeń o masie powyżej 250 g lub z kamerą, będą musieli m.in. przejść szkolenie i zdać test.

Drony z kamerą. Zmiany w przepisach od 31 grudnia
Drony z kamerą. Zmiany w przepisach od 31 grudnia
Źródło zdjęć: © Flickr
Michał Skorupka

  • Od 31 grudnia 2020 r. każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Dotychczasowe krajowe prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej - przypomina w środowym komunikacie Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Na stronie ULC czytamy, że w naszym kraju jest prawie 200 tysięcy dronów, w związku z czym Urząd startuje z kampanią informacyjną pod tytułem "Miej drony pod kontrolą". Kampania skierowana jest głównie do osób latających hobbystycznie.

  • Drony to ważna gałąź gospodarki, która bardzo dynamicznie się rozwija, również w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii - mówił wiceminister infrastruktury Marcin Horała, cytowany w komunikacie. Polityk przypomniał, że w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Wskazał, że nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć, a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków.

„Miej drony pod kontrolą” – od 31 grudnia nowe zasady lotów dronami w całej Europie

Nowe przepisy. Sprawdź, co się zmieni

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, że nowe unijne przepisy wprowadzają m.in. trzy kategorie lotów dronami:

  • otwartą - operacje o najniższym stopniu ryzyka
  • szczególną - operacje o średnim ryzyku
  • certyfikowaną - operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego
  • Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi. - wyjaśnia ULC.

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson zaznaczył, że zasady lotów dronami będą takie same w całej Europie. - To milowy krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej oraz ułatwienie rozwoju całej branży. Polska jako jeden z pierwszych krajów na świecie uregulowała rynek bezzałogowych statków powietrznych. Dzięki znajomości branży i doświadczeniu mogliśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wspólnych europejskich przepisów – powiedział szef ULC.

Na stronie Urzędu czytamy, że zgodnie z nowymi przepisami, użytkowanie dronów ma być łatwiejsze m.in. dzięki digitalizacji większości procesów w urzędzie.

Szansa dla przedsiębiorców

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał, że wejście w życie nowych przepisów stanowi ogromną szansę dla polskich przedsiębiorców. - Lotnictwo bezzałogowe ma ogromny potencjał. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wartość rynku dronów wyniesie do 2026 roku 3,26 mld złotych, ale efekt dla całej gospodarki może wynieść nawet 576 mld złotych. Co więcej, epidemia COVID-19 dała impuls do dalszego rozwoju, a drony znalazły wiele nowych zastosowań - wyjaśnia ULC.

Jak informuje ULC, drony w czasie pandemii wykorzystywane są m. in. do monitoringu miast czy odkażania przestrzeni publicznej. - W Polsce przeprowadzono z powodzeniem pilotażowe loty dronów transportujących testy na COVID-19 pomiędzy warszawskimi szpitalami. Próbne loty odbyły się w Centralnoeuropejskim Demonstratorze Dronów, poligonie do bezpiecznego testowania nowych systemów bezzałogowych - czytamy w komunikacie.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przez najbliższe sześć tygodni zamierza prowadzić intensywną kampanię informacyjną. W jej ramach przygotowano m.in. powyższy sport reklamowy, ulotki i plakaty, które będzie można oglądać na przystankach autobusowych w Warszawie i Katowicach - miastach, w których wykonuje się najwięcej lotów dronami. Partnerem akcji jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.