Odblaskowe maseczki ochronne. Policja zainaugurowała specjalną akcję

Strona głównaOdblaskowe maseczki ochronne. Policja zainaugurowała specjalną akcję
16.12.2020 13:09
Policja rozpoczęła akcję "odBLASKI NA MASKI"
Policja rozpoczęła akcję "odBLASKI NA MASKI"
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Michał Skorupka
Michał Skorupka

Maseczki ochronne z elementami odblaskowymi mają zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W tym celu policja zainaugurowała specjalną akcję, w ramach której będzie rozdawać odblaskowe elementy mieszkańcom Warszawy i okolicznych powiatów.

bESmLqIB

W środę 16 grudnia 2020 roku rozpoczęła się akcja policji "odBLASKi NA MASKI", mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych. W jej ramach, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, funkcjonariusze ze stołecznej drogówki rozdawali pieszym odblaskowe maseczki, przypominając tym samym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, jak również zakrywaniu nosa i ust.

  • W dobie pandemii zasłanianie ust i nosa to obowiązek każdego. Przepis ten obowiązuje w miejscach publicznych, a więc również, gdy poruszamy się po drodze. Zimowa aura i szybko zapadający zmrok powodują, że piesi są słabiej widoczni. Odblaskowy element ubrania (maseczka z odblaskiem, którą i tak musimy mieć na twarzy) sprawi, że pieszego łatwiej będzie dostrzec z większej odległości. Nie bez znaczenia jest fakt, że maseczkę powinien nosić prawie każdy, co powoduje powszechność jej używania - czytamy w komunikacie policji.

Policja przypomina, że pieszy nie ma takiej ochrony, jak kierujący czy pasażer samochodu, dlatego jego widoczność na drodze jest niezwykle istotna. Analizy wskazują, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. - Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. - 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd - informują stołeczni policjanci.

Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych
bESmLqID

"odBLASKI na MASKI"

Policja informuje, że odblaskowe maseczki oraz inne elementy odblaskowe będą rozdawane osobom poruszającym się na mało oświetlonych drogach m.st. Warszawy i powiatów ościennych

w terminie od 16 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych

Funkcjonariusze apelują do mieszkańców naszego kraju, aby w związku z pandemią koronawirusa, jak i obecną porą roku, zadbali o swoje bezpieczeństwo.

bESmLqIJ
Udostępnij:
bESmLqIN
Komentarze (26)
bESmLqJz