Odblaskowe maseczki ochronne. Policja zainaugurowała specjalną akcję

Policja rozpoczęła akcję "odBLASKI NA MASKI"
Policja rozpoczęła akcję "odBLASKI NA MASKI"
Źródło zdjęć: © Policja.pl
Michał Skorupka

16.12.2020 13:09, aktual.: 08.03.2022 14:27

Maseczki ochronne z elementami odblaskowymi mają zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. W tym celu policja zainaugurowała specjalną akcję, w ramach której będzie rozdawać odblaskowe elementy mieszkańcom Warszawy i okolicznych powiatów.

W środę 16 grudnia 2020 roku rozpoczęła się akcja policji "odBLASKi NA MASKI", mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych. W jej ramach, na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, funkcjonariusze ze stołecznej drogówki rozdawali pieszym odblaskowe maseczki, przypominając tym samym o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, jak również zakrywaniu nosa i ust.

  • W dobie pandemii zasłanianie ust i nosa to obowiązek każdego. Przepis ten obowiązuje w miejscach publicznych, a więc również, gdy poruszamy się po drodze. Zimowa aura i szybko zapadający zmrok powodują, że piesi są słabiej widoczni. Odblaskowy element ubrania (maseczka z odblaskiem, którą i tak musimy mieć na twarzy) sprawi, że pieszego łatwiej będzie dostrzec z większej odległości. Nie bez znaczenia jest fakt, że maseczkę powinien nosić prawie każdy, co powoduje powszechność jej używania - czytamy w komunikacie policji.

Policja przypomina, że pieszy nie ma takiej ochrony, jak kierujący czy pasażer samochodu, dlatego jego widoczność na drodze jest niezwykle istotna. Analizy wskazują, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości około 40 metrów. - Zakładając, że minimalna droga zatrzymania pojazdu jadącego z prędkością 50 km/godz. to około 30 metrów, a z prędkością 90 km/godz. - 90 metrów, kierujący nie ma praktycznie czasu na reakcję. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Kierujący pojazdem zyskuje w ten sposób czas na wykonanie dowolnego manewru: może zwolnić, wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego, bądź gdy zaistnieje taka potrzeba, zatrzymać pojazd - informują stołeczni policjanci.

Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych
Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych© Policja.pl

"odBLASKI na MASKI"

Policja informuje, że odblaskowe maseczki oraz inne elementy odblaskowe będą rozdawane osobom poruszającym się na mało oświetlonych drogach m.st. Warszawy i powiatów ościennych

w terminie od 16 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych
Policjanci zachęcają do noszenia odblaskowych maseczek ochronnych© Policja.pl

Funkcjonariusze apelują do mieszkańców naszego kraju, aby w związku z pandemią koronawirusa, jak i obecną porą roku, zadbali o swoje bezpieczeństwo.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)