Dzięki sztucznej fotosyntezie i butelce wody zaopatrzymy domy w taniutką energię (wideo)

Wiem, że tytuł tego wpisu brzmi mało poważnie, ale obiecujące wyniki eksperymentów prowadzonych w ramach projektu ARPA-E wskazują na to, że mając pod ręką butelkę wody, będziemy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię.

Dzięki sztucznej fotosyntezie i butelce wody zaopatrzymy domy w taniutką energię (wideo)
Katarzyna Kieś

05.03.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:51

Wiem, że tytuł tego wpisu brzmi mało poważnie, ale obiecujące wyniki eksperymentów prowadzonych w ramach projektu ARPA-E wskazują na to, że mając pod ręką butelkę wody, będziemy w stanie zaspokoić zapotrzebowanie domu na energię.

A przynajmniej zaspokoić je w pewnej części. Przepis jest prosty: zwyczajną wodę należy rozbić na tlen i wodór, wykorzystując do tego reakcje podobne tym, które zachodzą w procesie fotosyntezy, światło słoneczne oraz obecność dwutlenku węgla.  Wodór i tlen trafiają potem na elektrody ogniwa paliwowego - i produkcja energii rusza pełną parą. Warunkiem powodzenia eksperymentu jest posiadanie odpowiedniego katalizatora.

Dan Nocera, chemik pracujący nad opisywaną technologią, twierdzi, iż z butelki wody można uzyskać naprawdę dużą ilość energii. Szalenie taniej energii. Na potwierdzenie podaje, że w ciągu czterech godzin można tą metodą wyprodukować ok. 30 kWh energii.

Jeśli istotnie wydajność procesu jest tak wielka, jak wynika z informacji uczestników projektu wytwarzania energii w procesie sztucznej fotosyntezy, technologia ta może stać się autentyczną rewolucją w dziedzinie energetyki. A każde gospodarstwo domowe będzie mogło uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Brzmi zachęcająco, prawda?

O metodzie możecie usłyszeć od samego Dana Nocery - opowiada o niej w poniższym filmie.

Faces of the Recovery Act: Sun Catalytix

Źródło: Popsci

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.