Dzięki wirtualnej rzeczywistości spotkał się ze zmarłą żoną

Kontakt ze zmarłymi to nie temat filmów science-fiction. Wizja scenarzystów choćby "Black Mirror" powoli staje się naszą rzeczywistością. Koreańczycy po raz kolejny doprowadzili do niezwykle wzruszającego spotkania.

Dzięki wirtualnej rzeczywistości spotkał się ze zmarłą żoną
Adam Bednarek

02.02.2021 10:25

51-letni Kim Jung-soo stracił swoją żonę cztery lata temu. Niedawno miał okazję "zobaczyć" ją ponownie. Tyle że w wirtualnej rzeczywistości.

Przygotowania trwały pół roku. Nie wszyscy jednak pochwalali pomysł. Część z pięciorga dzieci była przeciwna temu, aby ich ojciec ponownie spotkał się z nieżyjącą żoną.

Spotkanie było niezwykle wzruszające, mimo że odbyło się w wirtualnym, nieistniejącym świecie. Za sprawą gogli VR było jednak na swój sposób realistyczne. Ruchy zmarłej kobiety zostały przeniesione za sprawą sesji motion-capture.

[VR 휴먼다큐멘터리 너를 만났다 시즌2] 아내를 만나러 추억의 공간으로 가는 김정수 씨 , MBC 210121 방송 #너를만났다시즌2

Koreański program już nie pierwszy raz pozwolił "wskrzesić" zmarłą osobę. Rok temu dzięki technologii matka ponownie ujrzała swoją zmarłą czteroletnią córeczkę.

[MBC 스페셜 너를만났다] "엄마! 엄마~" 가상현실에서 엄마와 나연이의 만남을 준비하다.

Pomysł może budzić mieszane uczucia. Z jednej strony to pokaz niezwykłych możliwości technologii. Za jej sprawą ludzie naprawdę mogą być nieśmiertelni - nawet, jeśli to tylko cyfrowe awatary.

Z drugiej strony mamy olbrzymie zagrożenie zatracenia się w lepszym wirtualnym świecie - lepszym, bo takim, w którym śmierć nie istnieje.

– Istnieją już start-upy i instytuty, które chcą zapewnić ludziom "nieśmiertelność". Jedne zbierają o nas dane i pracują nad stworzeniem awatarów, które mogłyby "żyć" po naszej śmierci. Inne zajmują się możliwością transferu umysłu – mówiła w rozmowie z Nauką w Polsce PAP medioznawczyni z UAM Katarzyna Nowaczyk-Basińska.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.