Dzieło sztuki i elektrownia w jednym?

Niektórzy wierzą, że piramidy posiadają mistyczne właściwości i w tajemniczy sposób potrafią wytwarzać energię. Poniższy projekt udowadnia, że do tego niepotrzebne są żadne "tajemnicze" praktyki.

Wizualizacja projektu piramid
Wizualizacja projektu piramid
Grzegorz Nowak

29.01.2011 | aktual.: 11.03.2022 12:22

Niektórzy wierzą, że piramidy posiadają mistyczne właściwości i w tajemniczy sposób potrafią wytwarzać energię. Poniższy projekt udowadnia, że do tego niepotrzebne są żadne "tajemnicze" praktyki.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, to kraj który ma na swoim koncie zbudowanie najwyższego budynku na świecie. Jest szansa, że już niedługo do architektonicznych atrakcji tego kraju dołączą piramidy pokryte panelami słonecznymi. Budowle nie tylko będą się okazale prezentować, ale również dostarczać ekologicznej energii.

Projekt zakładający zbudowanie zespołu piramid powstał w ramach konkursu Land Art Generator Initiative. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie instalacji zgodnie z hasłem "energia odnawialna może być piękna". Piramidom udało się zgarnąć pierwszą nagrodę.

Projekt zapowiada zbudowanie w Abu Dabi jednej dużej piramidy oraz ośmiu mniejszych symbolizujących osiem faz księżyca. Budowle będą iluminować w nocy, a układ świateł zależeć będzie od aktualnej fazy. Symbolika księżycowa ma związek z islamskim kalendarzem, a nazwa projektu Lunar Cubit (Łokieć księżycowy) nawiązuje do historycznej miary długości, według której starożytni Egipcjanie budowali piramidy. Energia dostarczana z paneli pokrywających powierzchnię piramid ma wystarczyć dla zaopatrzenia 250 domów.

Piramidy nocą
Piramidy nocą

Źródło: fastcodesign.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.