Dzień Ziemi 2008

Strona głównaDzień Ziemi 2008
22.04.2008 03:59
Katarzyna Kieś
Katarzyna Kieś
380765803227725546

Dziś nie byle jakie święto – feta naszej planety. Światowy Dzień Ziemi z roku na rok obchodzi się coraz głośniej – nie chodzi tu bynajmniej o ilość decybeli emitowanych ze sprzętu nagłośnieniowego na masowych imprezach, ale o rozgłos, który towarzyszy temu wydarzeniu.

bEUHBKIB

Pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku. Z niewielkiego festynu dość szybko stał się ogólnoświatowym festiwalem, którego celem przewodnim zawsze było nagłośnienie problemów, z którym boryka się środowisko naturalne. W Polsce Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono 18 lat temu.

W tym roku uwagę całego świata mają przyciągnąć problemy zmian klimatycznych i tego, co można zrobić, by było lepiej i by można było żyć w czystszym środowisku. Oraz tego, co się stanie, jeśli ludzkość nie podejmie zdecydowanych działań, by ratować nasz świat.

Zmiany klimatyczne są faktem – nie da się już mydlić społeczeństwu oczu, iż anomalia pogodowe oraz zauważalne zmiany klimatyczne są jedynie procesem przejściowym, nieco odbiegającym od normy. Fakty są takie, że klimat całej Ziemi uległ w ostatnich kilkudziesięciu latach głębokim zmianom – dzięki działaniom ludzi, niestety. I tylko ludzie mogą pomóc przywrócić równowagę w środowisku.

bEUHBKID

Co będzie się działo 22 kwietnia w Polsce? De facto obchody trwają już od kilku dni. Hasło przewodnie to „Ziemia Odzyskana”, czyli wszystko, co o gospodarce odpadami oraz recyklingu powinniśmy wiedzieć. Oprócz happeningów, festynów, wykładów, konferencji, przewidziano też „zajęcia praktyczne” ze sprzątania śmieci i selekcjonowania odpadów.

Światowe obchody zdominują dyskusje nad przyszłością działań naszego gatunku na rzecz zatrzymania niekorzystnych zmian klimatycznych. I nie chodzi tu o tzw. czczą gadaninę, ale o podsuwanie szerszemu gronu odbiorców propozycji konkretnych rozwiązań proekologicznych.

Naszej planecie z okazji jej święta życzmy wszystkiego najlepszego. A najwspanialszym prezentem, jaki możemy jej podarować, będzie współistnienie z innymi istotami żyjącymi na Błękitnej Planecie i poszanowanie dla naturalnych praw, którymi rządzi się przyroda.

Udostępnij:
bEUHBKIN
Komentarze (0)
bEUHBKJz