Dziwne zachowanie drzew w Japonii. To efekt katastrofy jądrowej
31.01.2022 21:08, aktual.: 01.02.2022 07:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
11 marca minie 11 lat od katastrofy elektrowni atomowej w Fukushimie w Japonii. Naukowcy informują, że rosnące tam drzewa iglaste wciąż wykazują skutki promieniowania.
Obserwacje zespołu badaczy z Włoch i Brazylii wykazały wystąpienie anomalii u roślin w Fukushimie. Uwagę specjalistów zwróciły konkretnie jodły japońskie rosnące wokół nieczynnej już elektrowni. W materiale opublikowanym na łamach miesięcznika Plants uczeni podkreślają, że pod wpływem promieniowania jonizującego drzewa zaczęły wykazywać nietypowe cechy.
Wpływ promieniowania na środowisko
"Promieniowanie jonizujące może gromadzić energię w systemie i jest wszechobecne w środowisku. Jego źródło może być naturalne, jak materiały radioaktywne i promieniowanie kosmiczne, lub sztuczne, jak elektrownie jądrowe. Ostatnio istnieje duże zainteresowanie zdrowiem organizmów w miejscach skażonych radioaktywnie, takich jak Czarnobyl i Fukushima" – czytamy w artykule.
Badacze przyjrzeli się okółkom, tj. wyrastającym z jednego węzła rozwidleniom pędu, liści i kwiatów. Okazało się, że odrosty były rozmieszczone wyjątkowo nieregularnie, a liczba anomalii była tym większa, im większą dawkę promieniowania przejęła dana roślina. Naukowcy podkreślają, że zaobserwowane przez nich zmiany morfologiczne przypominały te, które zauważono po katastrofie na Ukrainie w 1986 r.
"Jak wykazały różne badania, tempo zmian morfologicznych było wprost proporcjonalne do dawki promieniowania jonizującego, na które wystawione były drzewa iglaste, i oczywiście do ilości pochłoniętej dawki; zmiany te zaczęły się pojawiać cztery lata po pierwszej ekspozycji. Te zaobserwowane zmiany morfologiczne były porównywalne z tymi, które stwierdzono u sosny zwyczajnej w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej" – piszą badacze.
Autorzy badań mają nadzieję, że podobne analizy pozwolą lepiej zrozumieć wpływ katastrof nuklearnych na środowisko naturalne i wypracować sposoby jego ochrony w takich sytuacjach.