"Dźwiękoławka" pozwoli lepiej usłyszeć naturę. Oryginalny wynalazek będzie dostępny w Polsce

"Dźwiękoławka" pozwoli lepiej usłyszeć naturę. Oryginalny wynalazek będzie dostępny w Polsce

"Dźwiękoławka" pozwoli lepiej usłyszeć naturę. Oryginalny wynalazek będzie dostępny w Polsce
Adam Bednarek
17.06.2020 13:06

"Nadchodzi kultura słuchania" - mówi pomysłodawca projektu. "Dźwiękoławki" staną nad Odrą.

Jak lepiej usłyszeć to, co w trawie piszczy? Siadając w specjalnie zaprojektowanej ławce, dzięki której dźwięki otoczenia będą na wyciągnięcie… ucha.

  • Soczewka akustyczna skupia fale dźwiękowe w jednym miejscu. Dźwięki otoczenia wzmocnione w ten sposób, będą dawały wrażenie intensywnego obcowania z pewnym wycinkiem dźwiękowych pejzaży - tłumaczy Michał Zygmunt, muzyk, kompozytor, pomysłodawca projektu.

Ławki dostępne będą na odcinku Odry między Wrocławiem a Głogowem. Szlak został wyznaczony. Na początek będzie ich pięć, potem dojdą kolejne sztuki. Łącznie powstać ma kilkanaście takich punktów, gdzie w spokoju i wygodzie będzie można wsłuchać się w naturę. Pierwsze staną w lipcu i sierpniu.

  • Jesteśmy obecnie przebodźcowani wszelkiego rodzaju obrazem. Nadchodzi kultura słuchania - uważa Michał Zygmunt.

Warto dodać, że powstaje coraz więcej miejsc, które pozwalają zbliżyć się do natury. Mowa tu nie tylko o parkach czy rezerwatach. Większą popularnością cieszą się np. wyznaczone tereny, gdzie bez przeszkód da się obserwować gwiazdy. Strefy niezakłócone światłem pozwalają spojrzeć na niebo takim, jakim jest.

Pierwszy z nich – Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady” powstał w 2008 roku i obejmuje obszar ponad stu kilometrów kwadratowych w Bieszczadach Zachodnich. Jest to jedno z największych tego typu miejsc w Europie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)