Ebooki ze ścieżką dźwiękową. Czy Booktrack zmieni sposób czytania książek?

Derek Handley wymyślił, w jaki sposób połączyć słowo pisane i współczesną technologię. Założony przez niego serwis Booktrack oferuje wyjątkowe produkty – ebooki wzbogacone efektami dźwiękowymi. Czy wynalazek Dereka zrewolucjonizuje rynek książek?

Brakuje tu tylko ścieżki dźwiękowej? (Fot. Flickr/Matter = Energy/Lic. CC by)
Brakuje tu tylko ścieżki dźwiękowej? (Fot. Flickr/Matter = Energy/Lic. CC by)
Łukasz Michalik

02.09.2011 09:11

Derek Handley wymyślił, w jaki sposób połączyć słowo pisane i współczesną technologię. Założony przez niego serwis Booktrack oferuje wyjątkowe produkty – ebooki wzbogacone efektami dźwiękowymi. Czy wynalazek Dereka zrewolucjonizuje rynek książek?

Czytając książkę, zapewne niejednokrotnie wyobrażałeś sobie przedstawiony w niej świat. Plastyczne opisy nigdy nie oddadzą jednak tego, co wyraża dźwięk. Co innego przeczytać o szumiącym morzu lub startującym śmigłowcu, a co innego usłyszeć opisywane odgłosy.

Booktrack to serwis oferujący ebooki z dołączoną, zsynchronizowaną ścieżką dźwiękową, co – zdaniem twórcy – ma zwiększyć dramaturgię i zaangażowanie czytelnika. Co istotne, dźwięk dostosowuje się do tempa, w jakim użytkownik czyta tekst.

Niestety, ta dość istotna funkcja wymaga jeszcze dopracowania. Podczas testów okazało się, że podczas wolnego czytania dźwięk nie dopasowuje się idealnie.

Mimo tej wpadki o potencjale pomysłu dobrze świadczy fakt, że w Booktrack zainwestował m.in. Peter Thiel, współtwórca PayPala i jeden z pierwszych inwestorów Facebooka. Choć w komentarzach do pomysłu Dereka często zawarte są obawy, czy dźwięki nie będą zanadto rozpraszać czytelników, sądzę, że są one bezpodstawne.

Booktrack.com
Booktrack.com

Chyba każdemu z nas zdarzało się czytać przy muzyce, która w tym wypadku będzie dopasowana do tekstu – zamiast przypadkowych odgłosów tła, usłyszymy dźwięki ilustrujące właśnie czytany fragment.

Paul Cameron, współzałożyciel i dyrektor generalny Booktracks, wskazał jedno z zastosowań nowych ebooków:

Dziesiątki milionów osób dojeżdżających do pracy na całym świecie słuchają [muzyki](http://vbeta.pl/2011/07/23/utwory-z-licencja-creative-commons-sluchaj-dobrej-legalnej-muzyki-i-nie-plac), która nie jest połączona z tym, co właśnie czytają – na przykład optymistycznej piosenki w czasie czytania smutnej historii.

Choć serwis wydaje się rewolucyjny, ma bardzo istotną wadę. Oferowane przez niego udźwiękowione ebooki są przeznaczone dla urządzeń, które najmniej nadają się do czytania książek – iPadów i iPhone’ów. Planowane jest rozszerzenie oferty na równie mało wygodne w tym zastosowaniu sprzęty, działające pod kontrolą Androida.

Żaden, nawet najlepszej jakości ekran nie może konkurować jako zamiennik tradycyjnej książki z elektronicznym papierem. Uważam, że o rewolucji będziemy mogli mówić dopiero wtedy, gdy powstaną dźwiękowe książki, możliwe do odtworzenia na czytnikach ebooków z ekranem w technologii E ink.

Na razie Booktracks pozostaje jedynie wartym odnotowania pomysłem. Niestety, od ciekawej koncepcji do czytelniczej rewolucji wiedzie bardzo długa droga.

Na uznanie zasługuje za to przyciągająca uwagę reklama serwisu:

Źródło: Business Insider

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
komputerynewsrtv
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.