Edison – Intel prezentuje komputer wielkości karty SD

Strona głównaEdison – Intel prezentuje komputer wielkości karty SD
08.01.2014 11:22
Edison - miniaturowy komputer Intela
Edison - miniaturowy komputer Intela

Jak mały może być komputer? Widzieliśmy już różne konstrukcje, w których podzespoły upchnięto do niewielkich kostek czy pendrive’ów, ale Intel przesunął tę granicę jeszcze dalej. Podczas targów CES 2014 pokazał komputer Edison o wielkości standardowej karty SD!

Edison wygląda niepozornie. Tak niepozornie jak zwykła karta Secure Digital o wymiarach 24 na 32 mm. Przed laty takie rozmiary pozwalały jedynie na skonstruowanie nośnika danych. Obecnie dają wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić cały komputer.

Edison ma na pokładzie dwurdzeniowy procesor Quark, nośnik pamięci z wgranym Linuksem oraz moduły łączności Bluetooth i Wi-Fi. Do czego można wykorzystać taki sprzęt?

Intel's Edison at CES 2014

Intel podkreślał znaczenie tak zminiaturyzowanego urządzenia dla rozwoju segmentu wearable computers – chodzi o sprzęt, który będziemy po prostu nosić na sobie.

Mimo Baby Monitor
Mimo Baby Monitor

Rozmiary Edisona pozwalają bez problemu umieścić go w ubraniu, dzięki czemu np. rodzice będą mogli w prosty sposób kontrolować, co dzieje się z ich dziećmi, w jakiej są kondycji albo czy nie jest im za zimno. Intel zaprezentował nawet przykład takiego ubrania o nazwie Mimo Baby Monitor.

To, rzecz jasna, tylko przykład zastosowania takiego komputera, bo możliwości jest tak naprawdę bez liku – ogranicza je jedynie wyobraźnia użytkowników.

Udostępnij:
Komentarze (4)