Egipt w pigułce

Egipt w pigułce

Egipt w pigułce
Paulina Tyburska
18.11.2010 20:58

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja podróżom po Polsce, a nam pozostało kilka dni urlopu, może warto go wykorzystać na "zwykłą" wycieczkę. A  stosunkowo blisko i - co ważniejsze - ciepło,  jest w Egipcie.

Kiedy pogoda za oknem nie sprzyja podróżom po Polsce, a nam pozostało kilka dni urlopu, może warto go wykorzystać na "zwykłą" wycieczkę. A  stosunkowo blisko i - co ważniejsze - ciepło,  jest w Egipcie.

Stolica: Kair - ale akurat do tego miasta nie dociera zbyt wielu turystów z Polski; jest jedną z największych aglomeracji świata z około 16 milionami ludzi, a z pewnością największym miastem Aryki; jeśli już tam będziemy zobaczmy koniecznie Muzeum Egipskie oraz bazar Cha Al-Chalili, gdzie kupimy zarówno złoto, srebro, jak i perfumy, przyprawy i tkaniny.

Wiza: niezbędna, można ją uzyskać zarówno w Ambasadzie Egiptu w Warszawie, ale też przy wjeździe na lotnisku. Jeśli jedziemy z biurem podróży, cena za wizę powinna być wliczona w jej koszty. Obecnie wynosi 15 USD.

Czas: +1 od czasu polskiego

Pieniądze: LE, czyli funt egipski. Dzieli się na 100 piastrów.

Język: oficjalnym językiem jest arabski. Podstawowe słowa, które warto znać to: tak-ajwa, nie-la, dziękuję-szukran, to za drogo-da ghali qawi

Elektryczność: 220 V

Święta: jeśli planujemy wyjazd do końca grudnia, to czeka nas jeszcze tylko Dzień Zwycięstwa, obchodzony 23 grudnia

Jedzenie: jeść można wszystko, zależnie od upodobań. Pamiętajmy jednak, aby myć owoce i warzywa. Choć ta czynność powinna nas obowiązywać w każdym miejscu na świecie.

Alkohol: sprzedawany jest w dość nielicznej ilości miejsc. Można kupić go w restauracjach hotelowych i paru innych punktach, posiadających licencję na egipskie piwo lub wino. Mocniejsze napoje alkoholowe (wódka, whiskey, wino) znajdzie się w sklepach wolnocłowych. Amatorzy piwa koniecznie muszą piwo Stella. Ta marka ma ponad 100-letnią tradycję, jest bardzo popularna, co nie jest zbyt dziwne, ponieważ skoro jest w zasadzie jedynym dostępnym piwem...

Napoje bezalkoholowe: najbardziej rozpowszechnione, to kawa-shai i herbata-ahwa. Zazwyczaj obydwa napoje są bardzo mocno posłodzone, jeśli więc nie planujemy się zasłodzić, musimy to wcześniej zaznaczyć.

Zakupy: sklepy są otwarte zazwyczaj od godziny 9:00 rano do późnych godzin wieczornych. Tylko w supermarketach obowiązują ustalone z góry (detaliczne) ceny, w pozostałych miejscach nie tylko powinno się, ale trzeba się targować. Należy też pamiętać o napiwkach, które w zasadzie wszędzie są dobrze widziane.

Tu możecie zobaczyć, jak należy się targować:

Monty Python - Jak się należy targować (Żywot Briana) PL

Zwiedzanie: to temat na zdecydowanie dłuższy artykuł. Samo zwiedzanie piramid jest czasochłonne i zachwyca.

Tu za to wizualnie o siedmiu cudach starożytnego Egiptu:

Kilka powodów, dlaczego warto jechać do Egiptu:

  • piramidy-tłumaczenie dlaczego jest w zasadzie zbędne
  • kawa(http://blomedia.pl/post/1312,kawa-zwrocona-przez-lasice) - choćby tylko dla nie warto odbyć taką podróż; mocna, słodka, mhm...
  • kairskie kluby nocne - La Bodega i Moon Deck
  • wyspa Zamalek, niedaleko Kairu - można z niej zobaczyć panoramę miasta
  • biblioteka Aleksandryjska - mieści 800 milionów książek, to prawdziwy cud techniki
Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)